Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kent Yenilemede Biz Doğru Yoldayız

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen "Avrupa Yerel Yönetimler Forumu"na katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Piriştina, hem tebliğ sund

Yeni Asır
Kent Yenilemede Biz Doğru Yoldayız

ransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen "Avrupa Yerel Yönetimler Forumu"na katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Piriştina, hem tebliğ sundu hem de kent yenileme konusundaki çalışmaları inceledi.
Başkan Piriştina, 11-13 Kasım tarihlerindeki toplantıya, Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği (IULA) Yönetim Kurulu üyesi ve Birliğin Anayasa Komisyonu üyesi olarak katıldı.
Avrupa'da barış kültürünün yerleştirilmesi, demokrasinin güçlendirilmesi ve dengeli gelir dağılımının sağlanması gibi konuların ele alındığı foruma, 60 ülkeden bine yakın belediye başkanı ve yerel yönetim temsilcisi katıldı.
Fransa'dan sonra İspanya Bask Bölgesi'nin Atlantik kıyısındaki metropoliten kenti Bilbao'da incelemelerde bulunan Piriştina, 'Kenti Yeniden Canlandırma Projesi' kapsamında Bilbao'da yürütülen çalışmaların İzmir'e ışık olacağını söyledi. Piriştina, "Kent yenileme konusunda bizden bir adım önde olan Bilbao'yu gezdikten sonra, İzmir olarak ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi bir kez daha anladım" dedi.

Tebliğ sundu
Forum'a katılan Piriştina, sunduğu tebliğde daha insanca, eşitlikçi, barış ve dayanışma içinde bir dünya için yerel yönetimlerin taşıdığı sorumluluk ve önemi vurguladı. Türkiye'deki yerel yönetimlerin deneyimlerine ve özellikle "Türkiye Yerel Gündem 21" uygulamalarına değinen Piriştina, Birleşmiş Milletler'in projeyi dünyaya örnek uygulama olarak gösterdiğini belirtti. Başkan Piriştina, forum sırasında Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe ile ikili görüşmede bulundu.

Hayran kaldı
Daha sonra İspanya'ya geçen ve Bilbao'ya gelen Başkan Piriştina, bugüne kadar dünya çapında kent yenileme ve canlandırma projeleri konusunda önemli adımlar atan Valencie ve Barcelona gibi kentlerde incelemelerde bulunduğunu, Bilbao'nun da örnek uygulamalar yaptığını söyledi.
Bilbao'nun bir endüstri şehri olmasına karşın turizm, kültür ve sanat vizyonunun da bulunduğunu ifade eden Başkan Piriştina, şunları söyledi:

Turizm vizyonu
"Proje kapsamında şehrin endüstriyel kimliğinin yanına kültür, sanat ve turizm vizyonu da konmuş. Bu vizyonun içi doldurulup hazırlanan proje ve altyapılar hep buna göre yapılmış. Orada bulunduğum süre içinde belediye Başkanı Azkuna ile ikili görüşmelerde bulunup proje hakkında bilgi aldım. Bilbao'da hayata geçirdikleri Guggenheim Müzesi muhteşem olmuş. Tek eserle kentin kültür sanat kenti olması yönünde yeni bir kimlik kazandırılmış. Dünyanın birçok yerinden insanlar Bilbao'ya içindeki eserler için değil müzenin mimari yapısını görmek için akın ediyorlar. Bu çok önemli."
Başkan Piriştina, Bilbao kentinde yürütülen çalışmaları yakından izleme fırsatı bulduğunu ifade ederek, "Kent için üretilmiş projelerde bizden bir adım önde olan Bilbao'nun çalışmalarını inceledim. Bu incelemeler, İzmir olarak kent yenilemeye ilişkin projelerde bizim ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi görme fırsatı yarattı. Onların projelerini görüp inceledikten sonra bizim İzmir'in gelecek vizyonuna ilişkin olarak projelendirdiğimiz Adnan Saygun Kültür Sanat Merkezi, Kongre Sarayı ve Basmane'de yapılmasını öngördüğümüz Opera Bale sahnesinin ne kadar doğru adımlar olduğunu bir kez daha anladık" diye konuştu.

Başkan Azkuna bilgi verdi
Avrupa Yerel Yönetimler Forumu'nun ardından Bilbao'ya geçen Ahmet Piriştina, Bilbao Belediye Başkanı Dr. Inaki Azkuna ile biraraya geldi.
Başkan Piriştina, Bask Bölgesi'nin Atlantik kıyısındaki kenti Bilbao'da 1990-2010 yıllarını kapsayan kentsel dönüşüm ve yenileme projeleri ile strateji alanları hakkında Bilbao Belediye Başkanı Dr. Azkuna'dan bilgi aldı.
Piriştina, ayrıca proje kapsamında gerçekleştirilen Fuggenheim Müzesi, Euskalduna Kongre Konferans ve Kültür Merkezi, Nervion nehri ıslah ve kıyı düzenlemeleri, metro ve ulaşım sistemleri, havaalanı, eski depolama alanlarında yürütülen rekreasyon çalışmaları hakkında ayrıntılı incelemelerde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-yenilemede-biz-dogru-yoldayiz_7435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!