Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kenti Dönüştüren TOKİ Şimdi de Esnafa El Atıyor

2007 sonu itibariyle 288 bin 465 konut üreten TOKİ, önümüzdeki dönem bu sayıyı 500 bine çıkarmayı hedefliyor. Site şeklinde üretilen konut projelerinde küçük esnafa hitabeden çarşılar da bulunuyor.

Yeni Şafak Gazetesi
Kenti Dönüştüren TOKİ Şimdi de Esnafa El Atıyor

k Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, mevcut ekonomik yapının Türkiye'deki 4 milyon esnafı ve 1 milyon serbest meslek mensubunu sıkıştırdığını söyledi. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından düzenlenen, "2007 Yılı Değerlendirmesi- 2008 Projeksiyonu" başlıklı programda konuşan Bülent Gedikli, Acil Eylem Planı'nda yer alan 'Esnaf dönüşüm' programı çerçevesinde konuya çözümler üretmeye çalıştıklarını belirterek, "Bu yapıları adım adım değiştirmek durumundayız. Çünkü mevcut ekonomik yapı bu iki kesimi yavaş yavaş sıkıştırıyor. Biz de en büyük desteği bu iki kesimden alıyoruz. Anketler bunu gösteriyor. Aileleriyle birlikte 25 milyonluk esnaf kesiminin dönüşümü için TOKİ iş merkezleri yapabilir. Böylelikle bu kesime yeni bir yön verilebilir" dedi.

Esnafa özel çarşılar

2007 sonu itibariyle 288 bin 465 konut üreten TOKİ, önümüzdeki dönem bu sayıyı 500 bine çıkarmayı hedefliyor. Site şeklinde üretilen konut projelerinde küçük esnafa hitabeden çarşılar da bulunuyor. Dönem sonunda üretilenlerle birlikte asgari 5 milyon nüfusu barındıracak bu sitelerdeki çarşılarda yer alabilmek için TESK, TOKİ'den özel kontenjan talep ediyor. Şimdiye kadar yapılan projeler içinde 280 ticaret merkezi inşa edildiğini belirten TOKİ yetkilileri, konseptin zaten esnaf ölçeğine uygun olduğunu ifade ediyorlar. Alım gücü orta ve üstündeki kitlenin meskun olduğu sitelerde çarşıların ekonomik açıdan büyük potansiyel taşıdığı belirtiliyor.

KOBİ'siz büyüyemeyiz

ASKON'daki programın diğer konuşmacısı Doç. Dr. İbrahim Öztürk ise, "Türkiye büyümenin şartlarının sonuna geldi. KOBİ'lere bir çıkış yolu bulamazsa yeniden büyüyemeyecek" dedi. Hedefi finans olmayan, reel sektör odaklı bir programa ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken İbrahim Öztürk, başarıyla uygulanması halinde Acil Eylem Planı'nın beklentileri karşıladığını söyledi. Serbest piyasayı hiçbir şeye karışmama şeklinde anlamanın yanlış olduğunu anlatan Öztürk, "Etkin işleyen piyasa, denetlenen ve müdahale edilen piyasadır" diyerek hükümetin gerektiğinde piyasa yapıcı olması gerektiğinin altını çizdi. Düşük enflas-yonlu dönemlerde yüksek büyüme kaydedildiğini ifade eden Öztürk, yüzde 4 enflasyona ulaşması halinde Türkiye'nin uçuşa geçeceğini sözlerine ekledi.

Yolsuzluğa anketli imaj araştırması

Yerel yöneticilerle ilgili kendilerine ulaşan usul-süzlükleri titizlikle soruşturduklarını vurgulayan Bülent Gedikli, bununla ilgili olarak 25 maddelik bir hizmet performans, bir de sosyal imaj anketi yaptıklarını söyledi. İmajın önemini vurgulayan Gedikli, "Somut bir veri aramayacağız. Yolsuzlukla ilgili kanaatin olması bile bizim için delil olacak" dedi.

TESK: Çok olumlu bir gelişme

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafa yönelik iş merkezlerinin gündeme alınmasını, 'çok olumlu bir gelişme' olarak değerlendirdi. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'a konuyla ilgili taleplerini ilettiklerini belirten Bendevi Palandöken, şöyle devam etti; "3 ay önce esnafın imkânlarına göre konut ve iş merkezi üretilmesi talebimizi Erdoğan Bayraktar'a ilettik. Alan tespit edilmesi halinde bunun mümkün olduğu cevabını aldık. Bunun üzerine uygun iskonto için pazarlık gücümüzü artırmaya yönelik üyelerimizden talep toplamaya başladık. Öte yandan mevcut sitelerdeki işyerlerinden de esnafa kontenjan ayrılmasını istedik. Bütün bunları değerlendireceklerini söylediler. Süreç devam ediyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kenti-donusturen-toki-simdi-de-esnafa-el-atiyor_58930.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!