Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kentin İçme Suyuna Manisa’dan Takviye

İzmir'in içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla DSİ Genel Müdürlüğü'nce Manisa il sınırları içinde inşa edilen Gördes Barajı'nın suyunu İzmir'e taşıyak olan isale hattının 34 kilometrelik bölümü DSİ Genel Müdürlüğü'nce ihale edildi. İhaleyi verdiği 67 milyon TL'lik teklif ile Koçoğlu firması kazanırken, hattın 2010 Haziran ayında tamamlanacağı

Yeni Asır Gazetesi
2 Kentin İçme Suyuna Manisa’dan Takviye

İzmir'in içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla DSİ Genel Müdürlüğü'nce Manisa il sınırları içinde inşa edilen Gördes Barajı'nın suyunu İzmir'e taşıyak olan isale hattının 34 kilometrelik bölümü DSİ Genel Müdürlüğü'nce ihale edildi. İhaleyi verdiği 67 milyon TL'lik teklif ile Koçoğlu firması kazanırken, hattın 2010 Haziran ayında tamamlanacağı ifade edildi.

Koçoğlu aldı

İzmir'in içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilen ve geçtiğimiz aylarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir ziyareti sırasında düzenlenen törenle su tutmaya başlayan Gördes Barajı'nın suyunu İzmir'e taşıyacak isale hattı ihalesi sonuçlandı. DSİ Genel Müdürlüğü'nce Ankara'da gerçekleştirilen ihalede komisyon, işin 67 milyon TL teklif eden Koçoğlu firmasına verilmesini kararlaştırdı. Toplam 120 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olacak olan Gördes Barajı'nın 60 milyon metreküplük bölümü bölgedeki tarım alanlarının sulamasında kullanılırken geriye kalan 60 milyon metreküplük bölüm ise İzmir'in içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla isale hattı kanalıyla İzmir'in içme suyu şebekesine verilecek.

2011’de tamam

Gördes Barajı'nın suyunu İzmir'e taşıyacak olan isale hattının toplam uzunluğu 114 kilometre olacak. İlk etapta isale hattının Gördes Barajı'ndan İzmir'in içme suyu ihtiyacını karşılayan Manisa Muradiye yakınlarındaki Sarıkız Su Havzası'na kadar olan 34 kilometrelik bölümü tamamlanacak. Gördes Barajı'ndan gelen su Sarıkız kuyularından çıkan ve Göksu üzerinden Menemen'e oradan da Çiğli'deki Cumhuriyet Deposu'na ulaşan mevcut isme suyu isale hattı aracılığı ile kente ulaşacak. Önümüzdeki haftalarda yer tesliminin ardından başlayacak olan 34 kilometrelik isale hattının yapımı, herhangi bir aksilik yaşanmaması durumunda 2010 yılı Haziran ayında tamamlanacak.
Proje kapsamında İZSU Genel Müdürlüğü, Manisa Muradiye yakınlarındaki Sarıkız yeraltı su kaynaklarının bulunduğu alanda bir de arıtma tesisi inşa edecek. Böylece barajdan gelen su, burada arıtıldıktan sonra şehir şebeke suyuna verilecek.

114 kilometre

Hattın geriye kalan 80 kilometrelik bölümünün yapımı için gerekli ihale hazırlıkları DSİ tarafından başlatılırken, bu  ihalenin de 2009 yılı içinde gerçekleştirilecek. 114 kilometrelik isale hattının tamamının 2011 yılı Aralık ayında bitirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

DSİ 34 kilometrelik birinci etap isale hattını Sarıkız yeraltı su kaynaklarının olduğu alanın 3-4 kilometre yakınına kadar getirecek. Buradan yeraltı su kuyularına kadar olan bölümün isale hattını ise İZSU Genel Müdürlüğü yapacak.İZSU Genel Müdürlüğü'nün Sarıkız yeraltı su kaynaklarında inşa edeceği arıtma tesisi saniyede 1500-2 bin litre su arıtacak şekilde projelendirilecek. Projeleri henüz çizdirilmekte olan arıtma tesisinin ihalesi ise, 2009 yılı ortalarında İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Bademli Barajı ihale aşamasında

Ödemiş'in Bademli beldesinin AK Partili Belediye Başkanı Selahattin Kundak, 2009 yılı yatırım programına alınan Bademli Barajı projesinin DSİ Genel Müdürlüğü'nce onaylandığını, kısa süre sonra yapım ihalesine çıkılacağını açıkladı. Başkan Kundak, "Baraj için planlamalar bitti. Gövde sahasında etüdler yapıldı. Beydağ Barajı ile başlayan süreç, hükümetimizin bölgeye verdiği büyük önemi gösteriyor. Beydağ Barajı, ardından Bademli Barajı, Aktaş Barajı ile süreç devam edecek. Bölgemizde su kaynakları gelecek yıllarda daha iyi kullanılır hale gelecek. Böylece, Gediz ve Büyük Menderes ovasındaki çiftçilerin barajlardan kullandığı sulama suyu ile masrafları düşecek. Çiftçilerimizin de masrafları azalacak, cepleri para görecek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentin-icme-suyuna-manisadan-takviye_68694.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • ben de bir kayaköylü olarak Aktas Baraji projesinin bütün yöreye cok büyük katkilar sagliyacaginin bilincindeyim. güclü türkiyenin bu aktas baraji projesini ve daha nice projeleri hayata gecirmesini temenni ederim! gelecek zamanda bu barajlar enerji konusunda ve ülkemizin kalkinmasinda büyük rol oynayip ekonomiye cok büyük katkida olacaktir!! YANITLA
  • Ben Ödemiş/Kayaköy kasabalısı olarak Aktaş Barajının İhaleye çıkarılıp inşaatın bir an önce başlamasını sabırsızlıkla bekliyorum umarım en kısa sürede bürokrasi aşılıp işe başlanır YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!