Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kentsel Dönüşüm 2008'de Zeytinburnu'ndan Başlıyor

İstanbul'un çehresini 15-20 yıl içerisinde değiştirmeyi hedefleyen kentsel dönüşüm projesinde son aşamaya gelindi. Projenin pilot uygulaması 2008'in başında İstanbul Zeytinburnu'nda hayata geçirilecek.

Zaman Gazetesi
Kentsel Dönüşüm 2008'de Zeytinburnu'ndan Başlıyor

b>İstanbul'un çehresini 15-20 yıl içerisinde değiştirmeyi hedefleyen kentsel dönüşüm projesinde son aşamaya gelindi. Projenin pilot uygulaması 2008'in başında İstanbul Zeytinburnu'nda hayata geçirilecek. Öncelikli olarak Sümer Mahallesi'nde bulunan bazı kısımlar yıkılıp yerlerine yenisi yapılacak. Evleri yıkılan vatandaşlara ise İkitelli'de ev tahsis edilecek.

Dönüşüm tamamlandıktan sonra ev sahiplerine eski yerlerine dönme imkânı sağlanacak. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, depremde yıkılabilecek binaların ıslah edileceğini, bunun da İstanbul'un yüzde 50'si anlamına geldiğini söyledi. Yıkılacak binaların belirlenmesinde belediye ve TÜİK verilerinden yararlandıklarını ifade eden Özak, proje sonuçlandığında Zeytinburnu'nun, Avrupa şehrinden farksız olacağını belirtiyor.

İstanbul'da kentsel dönüşüm başlıyor
Projeyi Zaman'a anlatan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, uygulanabilir olduğunu görmek için 400 kilometre yol kat edildiğini söyledi. Master planıyla ihale sürecinin bir an önce başlayacağını açıkladı. Yeni yollar yapılacağını, eskilerin de iyileştirileceğini kaydetti. Özellikle Arap ve İsrailli turistlerin bölgeye büyük ilgi gösterdiğini belirten Özak, birkaç yıl içinde yeşile ve yaylalara olan talebin katlanacağını düşünüyor. Bunun dünyanın birçok ülkesinde yapıldığına dikkat çekerek, "İsviçre ve Hollanda gibi ülkeler bizim için iyi birer örnek. Hollanda'da yaylaya tatile gidildiğinde hem yürüyüş yapılıyor hem balık tutuluyor hem de o yöreye ait peynirin satışı gerçekleştiriliyor." dedi.

Bayındırlık Bakanlığı'nın, İstanbul'da çarpık kentleşmeyi önlemek amacıyla hazırladığı kentsel dönüşüm projesinde son aşamaya gelindi. Projeyle depremde zarar görme tehlikesi taşıyan binaların yıkılarak yerine dayanıklı ve planlı şehirleşme ilkelerine uygun konutların yapılması hedefleniyor. Bayındırlık Bakanı Özak, "Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı"nın yılbaşında uygulamaya geçeceği müjdesini verdi. Böylece İstanbul'un yeniden yapılandırılacağını söyledi. 15-20 yılda şehrin çehresinin değişeceğini aktararak, çarpık kentleşmenin önüne geçilmesinin yanı sıra tarihî ve kültürel mirasın da korunacağını kaydetti. Yıkılması gereken binalarda yaşayanların mağdur olmayacağı bilgisini verdi. Olası büyük bir depremde yıkılabilecek binaların ıslah edileceğini, bunun da İstanbul'un yüzde 50'si anlamına geldiğini dile getiren Özak, yıkılacak binalar için belediyeden ve TÜİK'in verilerinden faydalanılacağını bildirdi.

İstanbul'da kentsel dönüşüm öncelikle Zeytinburnu'ndan başlayacak. Konuyla ilgili proje Kiptaş tarafından çizildi. Önce Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde bulunan bazı kısımlar yıkılıp yerlerine yenisi yapılacak. Evleri yıkılan vatandaşlara İkitelli başta olmak üzere İstanbul'da şehir dışında bulunan bazı yerleşim yerlerinde ev tahsis edilecek. Kentsel dönüşüm tamamlandıktan sonra ev sahiplerine eski yerlerine dönme imkanı sağlanacak. Ancak iki farklı teklif sunulacak. Örneğin yıkılmadan önce 100 metrekare evi olan birine yine 100 metrekarelik bir daire verilecek, buna karşın yenilenmeden kaynaklanan bir miktar bedel talep edilecek. Bu bedel 20-30 yıl gibi sürelerle taksitlendirilecek. Ya da hiç taksit ödemek istemeyene örneğin 80 metrekarelik bir dairesi varsa 60 metrekarelik daha küçük bir yer gösterilecek.

Bakan Faruk Özak merakla beklenen Üçüncü Boğaz Köprüsü'yle ilgili de açıklama yaptı. Üçüncü köprü için yerin henüz belirlenmediğini belirten Faruk Özak, projenin 5 ay içerisinde hayata geçirileceğini söyledi. İstanbul-İzmit geçişi dosyasının hazır olduğu bilgisini veren Özak, "Üçüncü köprü önümüzdeki seneye kaldı. Çalışmalara başladıktan sonra 4 yıl içerisinde tamamlanır." dedi. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün kadastro çalışmalarını tamamlamak için özel sektörden hizmet aldığını kaydeden Özak, bu sayede 100 milyon YTL'lik tasarruf sağladıklarını belirtti. Doğu'da yaşanan bazı sorunlar sebebiyle bu yıl sonunda bitmesi gereken kadastro çalışmasının tamamlanamadığını kaydetti.

Trabzon, İstanbul'un küçültülmüş hâli
Son yıllarda Trabzon'da yaşanan şiddet olaylarına da değinen Özak, Trabzon'un İstanbul'un küçültülmüş hali olduğu görüşünde. "Bizde genel anlamda bir hoşgörüsüzlük var, bunu Trabzon'a indirgememek lazım." tespitini yapan Özak, "Maalesef papaz katledildi. Papazı katleden çocuğun babası da papazın kardeşini havaalanında karşıladı. Aynı şekilde Hrant Dink'i katleden çocuğu, babası ihbar etti. Son yaşananlar bu dönemin getirmiş olduğu yozlaşmalar." tespitini yaptı. Malatya'da yaşanan olayların da Müslümanlıkla alakası olmadığını dile getiren Özak, İslam'ın hoşgörü dini olduğunu kaydetti. Bakan Özak, son yıllarda sıkça dile getirilen yabancıya toprak satışına yönelik eleştirileri de haklı bulmadığını sözlerine ekledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-2008de-zeytinburnundan-basliyor_56351.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!