Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kentsel Dönüşüm için Süper Yetkili Müdürlük

Büyükşehir Meclisi'ne sunulacak yönetmelik, Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne, depreme karşı önlem için her tür araştırma, planlama tahliye ve yapı adaları oluşturma yetkisi veriyor. İstanbul'da depreme karşı dönüşüm amacıyla Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne süper yetkiler verilecek.

Sabah Gazetesi
Kentsel Dönüşüm için Süper Yetkili Müdürlük

Büyükşehir Meclisi'ne sunulacak yönetmelik, Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne, depreme karşı önlem için her tür araştırma, planlama tahliye ve yapı adaları oluşturma yetkisi veriyor.

İstanbul'da depreme karşı dönüşüm amacıyla Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne süper yetkiler verilecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan yönetmelik meclise getirildi. CHP'nin talebi üzerine Hukuk ve Temel Haklar Komisyonu'na tekrar gönderildi. Komisyon tarafından değerlendirildikten sonra önümüzdeki hafta Meclise tekrar gelecek. Yönetmeliğe göre Müdürlük, İstanbul genelinde kentsel dönüşüme yönelik her türlü uygulama planlarını yapabilecek. Deprem, sel veya diğer doğal ve kentsel risklere karşı savunmasız, çarpık yapılaşmış ekonomik ve fiziki ömrünü tamamlamış olan binalarla ilgili en az 5 bin metrekare olacak şekilde dönüşüm için yapı adalarını planlayacak, kentsel dönüşüm alanında tahliye edilmesi gerekenler varsa tahliye edecek.

Plan, proje ve organizasyon

Yönetmeliğin müdürlüğe tanıdığı bazı yetki ve görevler şöyle: Proje alanlarında model strateji belirlemek amacıyla fiziki, ekonomik ve sosyal durum araştırmaları, halkla iletişim organizasyonu, hak sahipleri ve haklarının belirlenmesine yönelik tespit ve gayrimenkul değerleme çalışmaları yapabilecek. Finansal fizibilite hukuki ve ekonomik yol haritaları belirleyerek, sosyal dönüşüm projeleri hayata geçirebilecek. Proje ortağı hak sahiplerinin arazileri üzerinde yapılacak inşaatlarla ilgili tüm organizasyonu yapabilecek. Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen yerlerde kamu mülkiyetinde veya kullanımında olan arazilerle ilgili Bakanlar Kurulu kararı için yazışmaları yapabilecek. Kamu mallarının belediyeye devir işlemlerini yürütebilecek olan müdürlük, ilçelerdeki alanlar ve projelerle ilgili değerlendirmelerini Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne gönderebilecek.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-icin-super-yetkili-mudurluk_89851.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!