Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm Paralarının Nereye Gittiği Belli Değil

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2022 yılına ilişkin Sayıştay raporuna göre; il müdürlüklerine aktarılan tutarların kentsel dönüşüm hizmetleri kapsamında kullanılıp kullanılmadığının kontrol edilmediği ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Kentsel Dönüşüm Paralarının Nereye Gittiği Belli Değil (Fotoğraf: AA)

Sayıştay’ın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı hakkında hazırladığı denetim raporunda dikkat çeken ifadeler yer aldı. İl müdürlüklerine aktarılan tutarların kentsel dönüşüm hizmetleri kapsamında kullanılıp kullanılmadığının kontrol edilmediği ortaya çıktı.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre; raporun ilgili kısmı şöyle:

"6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında İl Müdürlüklerine aktarılan tutarların kentsel dönüşüm hizmetleri kapsamında kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bir kontrol mekanizması olmadığı görülmüştür.

İl müdürlükleri her ay kentsel dönüşüm kapsamında yapılması öngörülen harcamalar için Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğüne yazı ile nakit talebinde bulunmakta ve ihtiyaç duyulan nakit tutarları illerin muhasebe birimleri nezdindeki banka hesaplarına gönderilmektedir. Yapılan incelemede, gönderilen nakit tutarlarının iller tarafından kanun kapsamında ve kentsel dönüşüm çerçevesindeki ihtiyaçlar için kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bir denetim sisteminin olmadığı, gönderilen nakit tutarlarının hangi alanlarda kullanıldığının kontrol edilmediği anlaşılmıştır.

Bu husus il müdürlüklerine bir serbesti yaratmakta ve nakit tutarlarının kentsel dönüşüm amaçlı kullanılıp kullanılmadığı noktasında belirsizliğe yol açmaktadır. Sonuç olarak, bundan sonra il müdürlüklerine yapılacak nakit aktarımlarının, kentsel dönüşüm kapsamında kullanılıp kullanılmadığına dair bir kontrol mekanizmasının oluşturulması gerektiği düşünülmektedir."

Belediyeler için kontrol mekanizması yok
Ayrıca belediyelerinin de yükümlülüklerini gerçekleştirip gerçekleştirmediğinin bilinmediğinin belirtildiği raporda, “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında uygulama yapan belediyelerin, Kanun’un 7'nci maddesinde hüküm altına alınan yükümlülüklerini, yerine getirip getirmediklerinin takip edilmediği ve bunu sağlamaya yönelik bir kontrol mekanizmasının kurulmadığı görülmüştür. Yapılan incelemede, 6306 sayılı Kanun kapsamında uygulama yapan belediyelerin, yükümlülüklerini, yerine getirip getirmediklerinin takip edilmediği ve bunu sağlamaya yönelik bir kontrol mekanizmasının kurulmadığı görülmüştür.” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-paralarinin-nereye-gittigi-belli-degil_199582.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!