Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kentsel Dönüşüm Projesi'ni Bekleyen Tabakhaneler'de Fareler Yeniden Türedi

Osmangazi Belediyesi tarafından şehir dışına taşınan deri işleme tesislerinin bulunduğu Tabakhaneler bölgesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesi'ni bekliyor. Büyükşehir, yeni ismiyle Sıcaksu olarak bilinen Tabakhaneler'deki işyerlerinin devir sözleşmelerinin tamamlandığını açıklarken, bölge halkı farelerin insan

Zaman GazetesiSPAN lang=EN> Osmangazi Belediyesi tarafından şehir dışına taşınan deri işleme tesislerinin bulunduğu Tabakhaneler bölgesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesi'ni bekliyor. Büyükşehir, yeni ismiyle Sıcaksu olarak bilinen Tabakhaneler'deki işyerlerinin devir sözleşmelerinin tamamlandığını açıklarken, bölge halkı farelerin insan sağlığını tehdit ettiğini vurguluyor.

28 Mart 2004 yerel seçimleri öncesi DSP'li Osmangazi Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi'nin birlikte yaptığı 'Tabakhaneler projesi', 2004'te göreve gelen Osmangazi'nin yeni belediye başkanı Recep Altepe tarafından hayata geçirildi. İlk olarak bölgede faaliyet gösteren dericileri şehir dışına çıkartmak isteyen Osmangazi Belediyesi, bu nedenle atölyelerin elektriğini kestirdi. Bölge boşaltılmaya başladığı sırada devreye Bursa Büyükşehir Belediyesi girerek projeyi üstlendi. Bölgeyi tehdit eden farelerle mücadele ise yine Osmangazi Belediyesi'ne düştü.

Osmangazi Belediyesi'nin devasa boyutlara ulaşan farelere karşı açtığı savaş, bölgenin Büyükşehir'e geçmesiyle sekteye uğradı. Kentsel dönüşüm için tabakhaneleri Büyükşehir'e devreden Osmangazi, fare mücadelesine son verince kimyasal atıklarla beslenen dev fareler yine mahalle aralarında cirit atmaya başladı. Büyükşehir'den beklediğini bulamayan bölgedeki mahalle muhtarları, Osmangazi Belediyesi'ni yeniden farelerle mücadele etmeye ikna etti. Farelerin mahalle sakinleri için tehdit oluşturması üzerine Osmangazi Belediyesi ihaleye çıktı. Fareler için zehir alımı gerçekleştiren Belediye, 10 kişilik özel ekip kuruyor. Bağışıklık sistemleri güçlendiği için zehiri yedikten sonra hemen ölmeyen fareler, yuvalarından uzaklaşıp mahalle aralarında ölüyor. Bu nedenle mücadele, sadece zehirle yapılmıyor, özel bir ekip de fareleri takip ederek topluyor.

Bölge halkından Kader Sevim, "2 yıldır farelerle mücadele ediyoruz. İnsan sağlığını tehdit eden fareler artık canımızdan bezdirdi." dedi. Bu arada, Bursa Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki arsa sahipleriyle sözleşmelerin bitme aşamasına geldiğini açıkladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Sıcaksu Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesi'nin modern yaşam alanlarıyla bölge halkının standartlarını yükselteceğini, bölgedeki yenilenmeye öncülük yapacağını söyledi. Sıcak Su Kentsel Dönüşüm Projesi Koordinatörü Taner Topçu da, bu çalışmanın Bursa'da örneğinin olmadığını vurguladı. Bütün açıklamalara rağmen bölgede halen faaliyet gösteren atölyelerin bulunduğu ve kentsel dönüşümle ilgili olarak çivi bile çakılmaması halkın tepkisine neden oluyor. Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Projesi'ne göre bölgede alışveriş merkezi, 5 yıldızlı bir otel, kongre merkezi ile sosyal ve sportif faaliyetlerin bulunduğu bir rezidans yapılacak.

Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede ikamet eden konut sahipleriyle yaptığı sözleşmeye göre; 50 metrekare arsası olan taşınmaz sahiplerine 1 adet 150 metrekare apartman dairesi, 50-200 metrekare aralığındaki arsası olan taşınmaz sahiplerine 1 adet 200 metrekare daire, 200-400 metrekare aralığındakilere 2 adet 150 metrekare daire ve 400-500 metrekare aralığındakilere de 3 adet 200 metrekare apartman dairesi verilecek. Bölgede ticari faaliyette bulunan mülk sahipleriyle yapılan sözleşmeye göre ise 500 metrekare ve daha fazla arsası olan taşınmaz sahipleriyle proje alanında üretilecek ticari alan üzerinden gelire dayalı paydaşlık sözleşmesi yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-projesini-bekleyen-tabakhanelerde-fareler-yeniden-turedi_61870.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!