Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kentsel Dönüşümün (Başarılı) Örnekleri

ULI ( Urban Land Institute) Türkiye tarafından gerçekleştirilen "Kentsel Dönüşümün Başarılı Örnekleri" toplantısının ana ekseninde, Türkiye’de bugüne kadar yapılan kentsel düzenleme çalışmalarının mevcut durum için yeterli olmadığı ve yeni bir kentsel düzenin uygulamaya konulması gerekliliği vardı.

yapi.com.trimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2008\haberler\59857-6.jpg"align="right" hspace=5 vspace=5> Dünya Gayrimenkul Enstitüsü ULI ( Urban Land Institute) Türkiye tarafından düzenlenen Dünden Yarına Gayrimenkul Söyleşileri serisinin üçüncüsü "Kentsel Dönüşümün Başarılı Örnekleri" başlığıyla gerçekleştirildi.

Toplantının ana ekseninde, Türkiye’de bugüne kadar yapılan kentsel düzenleme çalışmalarının mevcut durum için yeterli olmadığı ve yeni bir kentsel düzenin uygulamaya konulması gerekliliği vardı. Yasalar ve gayrimenkul ile finans sektörünü ilk kez biraraya getiren finansman anlayışının ivme kazandıracağı bu yeni dönemde, kamu ve özel sektör işbirliği sayısının çoğaltılması da başarılı kentsel dönüşüm örnekleri için hayati önem taşıyor.

Panelin açılışında bir konuşma yapan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Türkçe’ye çevrilen değişim-dönüşüm-katılım sözcüklerinin içini nasıl doldurulduğuna bakmak gerektiğini belirterek, Türkiye’de bugün, 12500 yıllık tarihin getirdiği yerleşim özelliklerini gözardı etmeden, yeni bir ülke yaratma heyecanıyla dönüşüm projelerine hız vermek gerektiğini ifade etti.


Kocaeli’nde Otel Yatırımcısına İhtiyaç Var


Kentsel dönüşümün başarılı örneklerinden biri olarak seçilen ve son yıllarda sayıları hızla artan inşaat faaliyetleriyle dikkat çeken Kocaeli’deki yenilikler; Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından aktarıldı. Kentte 1 m2 dahi planlanmadık yer bırakmadıklarını belirten Karaosmanoğlu, İzmit Körfezi’nin temizlenmesinden sonra denizin hem ulaşım hem de turizm açısından kullanımına ağırlık verildiğini ifade etti. Sanayi yatırımlarıyla da dikkat çeken Kocaeli’ni bir turizm kentine dönüştürmeyi amaçladıklarını ve geçtiğimiz yıl 300 bin kişiyi ağırlayan Karadeniz sahillerinde otel yatırımlarına ihtiyaç olduğunu belirten Karaosmanoğlu, kış turizmi için de İstanbul’a yakınlığıyla son dönem gözde kayak merkezlerinden biri haline gelen Kartepe’nin de yatırıma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

1999 depreminin ardından doğan konut ihtiyacını son yıllarda kamu ve özel sektörün binlerce konutluk projeleriyle gideren Kocaeli, gerçek bir yenilenme dönemi geçiriyor. İnşaat sektörünün kentin her alanında kendini gösterdiği Kocaeli’nde 2006 yılının verilerine göre kentleşme oranı yüzde 63. Şu anda var olan 256.254 konutun yanında 98 bin yeni konuta daha ihtiyaç olduğunu belirten Kocaeli Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, belediye iştiraki Kent Konut ve TOKİ’nin dışında, özel sektörün de bölgede pay alabileceğini ifade etti. Yatırımcıları da özellikle turizme yönlendirmeye çalıştıklarını belirten Şeker, coğrafi konumuyla deniz kıyısına, termal kaplıcalara, kayak merkezine sahip olan Kocaeli’nde termal otellere, kayak otellerine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Pendik Marina Haziran’da Açılıyor

Kentsel dönüşümün başarılı örneklerinden biri olarak seçilen Pendik’te, İstanbul’un 3. yat limanı olacak Pendik Marina, 2008 yılının Haziran ayında açılacak. Yedi yüz yatlık kapasitesiyle şimdiden ilgi odağı olan Marina’nın maliyeti ise 80 milyon $.
Anadolu yakasının ilk fuar merkezi olacak VIA Port da Pendik sınırları içinde yer alıyor. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, fuar alanı civarında ise bir çok otel ve alışveriş merkezi açılışının yapılacağını belirterek, yatırımcıları Pendik’e davet etti.


“Sulukule’de Yanlışlıkla Tescilli Binalar Yıkılmış Olabilir”
Toplantının en çok soru sorulan ismi Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’di. Son dönemde kamuoyunda Sulukule olarak da bilinen Hatice Sultan ve Neslişah Sultan Mahalleleri’nde yapılan yenileme çalışmalarıyla dikkatleri üzerine toplayan Mustafa Demir, konuşmasında bölgede yapılacak düzenlemelerden sözetti. Bölgenin tarihi özellikleri açısından bir çok tescilli sivil mimari örneği ve anıt eser içerdiğini belirten Mustafa Demir, 48 adet tespit ettikleri bu eserlerin korunacağını, ancak aralarından bazılarının şimdiye kadar yapılan çalışmalarda ‘yanlışlıkla’ yıkıldığını ifade etti. Çalışmalarını “Tarihi Yarımada’nın tarihinde olmayan restorasyonlar yapılıyor” cümlesiyle aktaran Demir; Ayvansaray Türk Mahallesi Canlandırma Amaçlı Yenileme Projesi’nin de 2010 yılına yetiştirileceğini söyledi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının sosyal boyutunun olmadan tamamlanamayacağını belirten Demir, bölgedeki işsizlik sorununa da çözüm ürettiklerini ifade etti. Buna göre, Hazır Giyim Konfeksiyon İhracatçılar Birliği’yle yapılan işbirliğiyle, Sulukuleli gençlere kurulacak seyyar atölyelerde iş garantili el sanatları öğretilecek; Zeyrek ahşap atölyesinde de basit onarımları yapabilecek düzeyde kalifiye eleman yetiştirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusumun-basarili-ornekleri_59857.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!