Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kentteki 900 Bin Yapı 'Üç Boyutlu' İzlenecek

Büyükşehir Belediyesi, sınırları içindeki 900 bin yapı, 1 milyon 800 bin bağımsız bölüm, 10 bin kilometre yol, 36 bin cadde/sokak ve 30 bin adet trafik işaret levhasını üç boyutlu fotoğraflarla "veri sistemi"ne aktardı.

Yeni Asır Gazetesi
Kentteki 900 Bin Yapı 'Üç Boyutlu' İzlenecek

b>Büyükşehir Belediyesi, sınırları içindeki 900 bin yapı, 1 milyon 800 bin bağımsız bölüm, 10 bin kilometre yol, 36 bin cadde/sokak ve 30 bin adet trafik işaret levhasını üç boyutlu fotoğraflarla "veri sistemi"ne aktardı. Sistem sayesinde emlak, reklam vergisi kaçakları ortadan kalkacak, her türlü ruhsat takibi yapılabilecek. Sistem güvenlik önlemleri alınmasında ve kriz-afet yönetimi konularında etkinlik sağlayacak. Belediye ve diğer kamu kurumlarının karar alma, plan-proje oluşturma süreçlerinde karar verme ve etkinliklerini artıracak.

Bilgiler toplandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Coğrafi/Kent Bilgi Sistemi çalışmaları tüm hızıyla sürerken, bunların sonuçları da alınmaya başlandı. Bir yıl boyunca 500 görevli tarafından 18 ilçe ve 38 ilk kademe belediyesi ve köyleri kapsayan Büyükşehir sınırları içindeki yerleşimlerde binaların, cadde ve yollar ile trafik levhaları bilgileri toplandı, fotoğrafları çekildi. Toplanan veri-bilgi ve fotoğraflar 40 teknik eleman tarafından sisteme işlendi, haritalar ile eşleştirildi. Elde edilen verilerin, İmar Bilgi Sistemi bilgileri ile eşleştirilmesine başlandı.

İşaret levhaları

Coğrafi Adres Bilgi Sistemi kapsamında, Büyükşehir Belediyesi yetki alanında kalan yaklaşık 900 bin yapı, 1 milyon 800 bin bağımsız bölüm, 10 bin kilometre yol ve 36 bin cadde/sokak sisteme aktarıldı. Yapıların fotoğrafı çekildi, kat sayıları, kullanım amaçları, işyeri adları ve bağımsız bölüm bilgileri toplandı. Yolların ise adı, kaplama cinsi (asfalt, parke, beton, toprak vb.), kullanım durumu (çift yöne, tekyön, merdivenleştirilmiş, yayalaştırılmış) belirlendi. Ayrıca yolların 125 bin adet fotoğrafı ve yaklaşık 30 bin adet trafik işaret levhaları bilgisi toplandı. Ayrıca park, otopark ve duraklara ait bilgiler de bu proje kapsamında yeniden oluşturuldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentteki-900-bin-yapi-uc-boyutlu-izlenecek_59131.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!