Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kenya ile Hedef 1 Milyar Dolar

Kenya ile Türkiye arasındaki 144 milyon dolarlık ticaret hacminin çok küçük olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan bu rakamı 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

yapı.com.tr
Kenya ile Hedef 1 Milyar Dolar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Kenya Cumhurbaşkanı Kenyatta arasında yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılmasına yönelik çalışılması kararı alındı. Erdoğan, Türkiye ile Kenya arasındaki 144 milyon dolarlık ticaret hacminin çok küçük olduğunu belirterek, ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.  

Erdoğan, Uganda’nın ardından yaptığı Kenya’da da iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesine yönelik mesajlar verdi. Milliyet'ten Abdullah Karakuş'un haberine göre, Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 144 milyon dolar olduğunu belirterek, “Bu rakam çok çok küçük. bugün sayın Başkan’a bir teklifte bulundum. Önümüze bir hedef koyalım. En kısa zamanda bu ticaret hacmimizi 1 milyar dolara çıkaralım. Bunu yapabilecek potansiyele sahip olduğumuza biliyorum” dedi. Ülkeyi 135 iş adamıyla ziyaret ettiğini vurgulayan Erdoğan, “Biz önlerini açacağız, onlar da yürüyecekler” diye konuştu.  

Çifte vergilendirme

İki ülke arasında imzalanacak çifte vergilendirmenin önlenmesi ve tercihli ticaret anlaşmalarının önemli olduğunu aktaran Erdoğan, “Sayın Başkan da, ‘bugünden tezi yok’ dediler, ‘çalışmayı başlatalım.’ Ağustos ayında misafirim olacaklar ve o zaman da imzaları atmış olacağız. Kenya’nın alt ve üstyapısıyla ilgili çok ciddi yatırımlara girebileceklerine inanıyorum” dedi.  

Aralarında enerji, eğitim, sağlığın da bulunduğu birçok alanda birlikte adım atılabileceğini belirten Erdoğan, iki ülke arasındaki turizm ilişkilerinin de geliştirilebileceğine işaret etti.  

Yüksek faiz eleştirisi

Erdoğan Türkiye-Kenya İş Forumu’ndaki konuşmasında da, Türkiye’nin 2001 krizinden aldığı dersler ve kararlılıkla uyguladığı ekonomik reformlar sayesinde bir süredir etkisini sürdüren küresel krizden en az etkilenen ülkeler arasında yer aldığını belirtti. Erdoğan, “Kenya’nın da 10 yılı aşkın süredir yılda ortalama yüzde 5 oranındaki büyüme oranını koruduğunu görüyoruz. Tüm bu alanlarda ülkemizin bilgi ve tecrübelerini sizlerle paylaşmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi. 

Erdoğan, “Hükümet burada bir şeyi takip edecek, 'Türkiye’de konuştun ama burada da konuşuyorsun’ demeyin, nedir o, ben yüksek faizin karşısındayım. Ben inanıyorum ki değerli dostum Uhuru da karşı. Yüksek faiz yatırımcıyı kaçırıyor. Şimdi bizde bakıyorsunuz yüzde 17 faiz var. Amerika’ya bakıyorsun 0,50, Japonya’da eksi. Onlar da ülke biz de ülkeyiz. Ama şimdi bizde yavaş yavaş bir şeyler olmaya başladı, inanıyorum ki Kenya’da da olacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kenya-ile-hedef-1-milyar-dolar_145025.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!