Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Kesintisiz Elektrik"te Sona Doğru...

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (TEDAŞ) elektrik kullanıcılarına kesintisiz ve kaliteli elektrik temin etme amacıyla başlattığı rehabilitasyon projesine dönük çalışmalar hızlandı. TEDAŞ'ın Elektrik Dağıtım Şebekesi Rehabilitasyon Projesi kapsamında Ankara ve Konya'da tesis edilecek "Denetimli Kontrol ve Veri Toplama/Dağıtım Yönetim Sisteminin

CNN Türk
"Kesintisiz Elektrik"te Sona Doğru...

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (TEDAŞ) elektrik kullanıcılarına kesintisiz ve kaliteli elektrik temin etme amacıyla başlattığı rehabilitasyon projesine dönük çalışmalar hızlandı. TEDAŞ'ın Elektrik Dağıtım Şebekesi Rehabilitasyon Projesi kapsamında Ankara ve Konya'da tesis edilecek "Denetimli Kontrol ve Veri Toplama/Dağıtım Yönetim Sisteminin (SCADA/DMS)" saha çalışmaları tamamlandı.

Buna göre SCADA/DMS projesi, Ankara ve Konya şehirleri mücavir alanlarındaki elektrik dağıtım sistemlerinin, kurulacak kontrol merkezlerinden haberleşme sistemi aracılığıyla uzaktan izlenmesi, kontrol edilmesi ve yönetilmesini sağlayacak. Elektrik dağıtım sistemlerinin gerçek zamanlı izlenmesi sayesinde arızalardan anında haberdar olunacak, arızalı kısımlar izole edilerek, ringi sistemleri vasıtasıyla şebekenin diğer kısımlarına anında enerji verilecek. Dağıtım sisteminini gerçek zamanlı olarak izlenmesi sayesinde arıza sayısı ve süresi en aza indirilerek, kaliteli hizmet sunumu sağlanacak. Ayrıca trafo, kesici, ayırıcı gibi tüm teçhizatların konum bilgileri ile dağıtım şebekesinin tüm akım, gerilim frekans gibi bilgilerinin canlı takibi sayesinde en verimli ve optimal yatırım planlaması yapılarak gereksiz yapılan yatırımların önüne geçilecek.

Müşteri sayaçları da uzaktan okunabilecek

Bu projeye daha sonra yapılacak ilavelerle tüm müşteri sayaçlarının uzaktan okunması, kesilmesi, ve açılması işlemleri yapılabilecek ve insan unsurundan kaynaklanan hatalar en aza indirilecek. Böylece dağıtım şirketleri işletme masraflarından önemli ölçüde tasarruf sağlayarak, ülke ekonomisine pozitif yönde katkı sunacak. Söz konusu proje, diğer şehirlerde yapılacak olan bu tür otomasyon projelerine örnek teşkil ederek elektrik kullanıcılarına kesintisiz ve kaliteli elektrik temin etme hedefine ulaşılmasına önemli katkılar sağlayacak.

Proje kapsamındaki dağıtım sistemi istasyonlarının uzaktan izlenmesi ve kontrol edilmesi ile ilgili haberleşme altyapısı, proje teknik şartnamesi gereğince "UHF radyo haberleşmesi" olarak tasarlandı. Bu altyapının kurulması için yüklenici firma tarafından yapılan saha incelemeleri sonucunda Ankara'da 15 adet, Konya için 10 frekans çifti, Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun bilgisi ve onayı doğrultusunda, Ankara ve Konya için tahsis edildi.

Kurulacak UHF Haberleşme altyapısının proje kapsamındaki tüm elektrik dağıtım şebekesi istasyonlarını kapsamı alanı içerisine alması amacıyla yine saha incelemeleri sonucunda Ankara'nın 5, Konya'nın 2 bölgesine tekrarlayıcı anten direkleri, kontrol merkezleri için de birer anten direği dikilecek.

Özelleştirilen dağıtım şirketlerine kamu yararı için yatırım

Öte yandan TEDAŞ'ın bağlı ortaklığı ve en büyük elektrik dağıtım bölgeleri olan Başkent Elektrik Dağıtım ve Meram Elektrik Dağıtım A.Ş , Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alınmış, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş'nin yüzde 100 hissesi 19 Eylül 2008'de Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş'ye, Meram'ın yüzde 100 hissesi de Alcen Enerji Dağıtım ve Perakende Satış hizmetleri A.Ş'ye 30 Ekim 2009 tarihinde devredilmişti.

Bu doğrultuda Başkent A.Ş ve Meram A.Ş dağıtım bölgeleri içerisindeki tüm dağıtım tesisleri ile proje kapsamındaki ve bundan sonra yapılacak olan tüm tesislerin mülkiyet hakları TEDAŞ'ta, dolayısıyla kamuda olacak. Bu tesisler lisansları süresince ilgili özel şirketler tarafından işletilecek. Başkent ve Meram Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından gerçekleştirilen tüm yatırımlar TEDAŞ adına yapılacak ve kamu yararı bulunacak.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/kesintisiz-elektrikte-sona-dogru-_78594.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!