Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kiğı Kalesi Alarm Veriyor

Bingöl’de bulunan tarihi Kiğı kalesi, bölgede devam eden baraj inşaatı yüzünden yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Baraj yapımında kaleden alınan taşların kullanıldığını savunan Kiğılılar, yetkililerin biran önce önlem almasını istiyor.

NTVb>Bingöl’de bulunan tarihi Kiğı kalesi, bölgede devam eden baraj inşaatı yüzünden yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Baraj yapımında kaleden alınan taşların kullanıldığını savunan Kiğılılar, yetkililerin biran önce önlem almasını istiyor. Yapımına 9 yıl önce başlanan Bingöl’deki Kiğı hidroelektrik santralı barajının inşaatında kullanılan kayaların, tarihi Kiğı Kalesi’nden alındığı öne sürüldü. İlçedekiler ayrıca inşaat sırasında Halid Bin Velid’in askerlerine ait olduğu ileri sürülen mezarlığın da tahrip olduğunu iddia etti.

Çalışmaların biran önce durdurulmasını isteyen Neşet Özçelik isimli vatandaş, “Barajı bahane ederek tarihi Kığı Kalesi’ni yok etmeye çalışıyorlar. Burada şehitlerimiz yatıyor. Her yıl ilçe halkı burada yatan şehit mezarlarını ziyaret ederek mevlidler okuyorlar. Bu kalenin yıkılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Hüseyin Durman ise, “Bu hazine avcılarının talanıdır. Baraj yetkilileri bize baraj yapımında kullanılmak üzere buradan taş alınacağını söylediler. Ancak, amacın taş almak olmadığı açıkça ortadadır. Baraj çalışmalarından çok kale çevresinde sürekli yollar yapılmaktadır. Bu da akıllara farklı soru işaretleri getiriyor. kale çevresinde onlarca yol yapılmış ve yapılmaya devam ediyor. Bu yollar yapılırken şehit mezarları tahrip edildi. Mezarlıklardaki kemikler dışarı çıkmış durumda” dedi.

İddiaları reddeden Kiğı Belediye Başkanı Coşkun Güven ise kalenin SİT alanı içinde olduğunu, buradan kaya alımının da sözkonusu olmadığını söyledi. Güven, “SİT sınırlarına 50 metreden fazla yaklaşmamak ve uygulamanın teknik rapor doğrultusunda yapılması şartıyla malzeme alınabileceği belirtilmiş. Bölgede kalenin dışında Kiğı okulu ve tarihi Kiğı hamamı var. Bu üçünü Erzurum’a bizzat giderek ben koruma altına aldırdım. Korumaya aldırdığım bir yeri korumamazlık yapar mıyım” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kigi-kalesi-alarm-veriyor_47298.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!