Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Kimseye Karşılıksız Para Vermeyeceğiz'

Ekonomik sıkıntı nedeniyle gelirleri düşen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden maddi destek bekleyen ilçe belediyelerine Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan kötü haber geldi. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin de etkisi ile herkesin harcamalarına dikkat etmesi gerektiğine işaret eden Başkan Kocaoğlu, "Büyükşehir Belediyesi'nde para basma makinesi yok"

Yeni Asır Gazetesi
'Kimseye Karşılıksız Para Vermeyeceğiz'

Ekonomik sıkıntı nedeniyle gelirleri düşen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden maddi destek bekleyen ilçe belediyelerine Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan kötü haber geldi. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin de etkisi ile herkesin harcamalarına dikkat etmesi gerektiğine işaret eden Başkan Kocaoğlu, "Büyükşehir Belediyesi'nde para basma makinesi yok" diye konuştu.

Bağış yapmayacağız

Geçtiğimiz dönem zor durumdaki ilçe ve belde belediyelerine yaptığı maddi desteklerle içine düştükleri mali darboğazı aşmalarına yardımcı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'ndan kendisinden maddi destek bekleyen ilçe belediye başkanlarına kötü haber geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Herkes finansman yapısını kendisi ayarlayacak. Geçmiş dönemde olduğu gibi kimseye para bağışı yapmayacağız" dedi.

Ağzımdan çıkmadı

Belediyelere "Eğer ellerinde malları varsa geçen dönem olduğu gibi olanaklarımız çerçevesinde önlerini açmak için satın alabiliriz. Belediye hizmet alanı olabilecek, otopark olabilecek, arsaları varsa olanaklarımız içinde onların önlerini açmak için alabiliriz" önerisinde de bulunan Kocaoğlu, "Bir şey alıyorsan bir şey vereceksin. İki şey alıyorsan iki şey vereceksin. Herkes kendi sorununu kendisi çözecek" diye konuştu.

Geride kalan 5 yıllık dönemde ağzından hiçbir zaman 'para yok' kelimesi çıkmadığını ifade eden Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak tüm hak edişlerle alınan malların bedelini geciktirmeden zamanında ödediklerini söyledi. Belediye başkanlarının sadece yatırım yaparak seçilemeyeceğini, örneğin görev yaptığı ilçeyi temiz tutmanın, pırıl pırıl yapmanında tekrar seçilebilmesi için önemli bir faktör olduğunu belirten Kocaoğlu, şunları kaydetti:

"Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz dönem 57 belediyeyle bir adaptasyon dönemi yaşadı. Belde belediyeleri gerçekten güçsüzdü. Oralara birçok yatırım yaptık. 21 ilçe var. İlçelerin çoğu oturmuş belediye. Yeni ilçe olan Karabağlar ve Bayraklı belediyeleri sıfır borçlu konumunda. Diğer belediyelerin borçları var ama Büyükşehir Belediyesi'nin de borçları var. Onun için finansman dengesini iyi sağlamalıyız."

"Kadro değişikliği olmayacak"

Kocaoğlu, bir süredir merakla beklenen belediyede yapması muhtemel kadro değişiklikleri konusuna da açıklık getirdi. Kocaoğlu, 30 Mart tarihi itibariyle tüm başkan danışmanlarının sözleşmelerinin sona ermesinin ardından yeni dönem için oluşturacağı danışman kadrosunu kesinlikle güçlendireceğini vurguladı. Belediyenin uğraş konularında uzman kişileri danışman kadrosuna alacaklarını belirten Kocaoğlu, kadro değişikliklerini merakla bekleyen bürokratların yüreğine su serpecek açıklamalarda bulundu.

Beraber başardık

Seçimlerde elde edilen başarıda mevcut bürokratların büyük payı olduğunu kaydeden Kocaoğlu, "Yerel seçimlerdeki başarıyı bürokrat arkadaşlarla birlikte çalışarak elde ettik. Bu başarıyı elde ettiğimiz arkadaşlarla çalışmaya devam edeceğiz. Fakat bürokrat arkadaşlar arasında kaydırma, yer değişikliği yapabiliriz. Onlar olabilir. Uzun boylu kadro değişikliği söz konusu değil" diye konuştu. Bu değişikliğin yakında olabileceğini kaydeden Kocaoğlu, "Bürokrat arkadaşların tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok. Sıkıntılı olduklarını sanmıyorum" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kimseye-karsiliksiz-para-vermeyecegiz_68479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!