Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kimya Sektörü Kendini Toparlıyor

Kimya sektörü, krize Doğu ülkelerine yönelerek direnecek. 2006 ve 2007 yıllarında Türkiye’nin kimyasal ihracatı yaptığı ilk 10 ülke sıralamasında adı bile geçmeyen Birleşik Arap Emirlikleri, büyük bir sıçrama yaparak dolar bazında yüzde 171 ihracat artışıyla 2008 yılında İtalya’dan sonra ikinci konuma yükselmiş durumda. İlk 10 sıralamasının bir

yapi.com.tr
Kimya Sektörü Kendini Toparlıyor

Kimya sektörü, krize Doğu ülkelerine yönelerek direnecek. 2006 ve 2007 yıllarında Türkiye’nin kimyasal ihracatı yaptığı ilk 10 ülke sıralamasında adı bile geçmeyen Birleşik Arap Emirlikleri, büyük bir sıçrama yaparak dolar bazında yüzde 171 ihracat artışıyla 2008 yılında İtalya’dan sonra ikinci konuma yükselmiş durumda. İlk 10 sıralamasının bir diğer yeni ismi ise 10’uncu sıradaki Irak.   

2007 yılını rekor ihracat artışıyla tamamlayan, geçtiğimiz yıl da kriz patlayana kadar her ay yeni bir rekora imza atan kimyacılar, global krize direnerek ekim ayında da yüzde 46,7 ihracat artışı sağlamayı başarmışlardı. Yıllık bazda artış olmasına rağmen aylık bazda ilk düşüş ise 2008 Kasım’ında gerçekleşti. Kasım ayı kimya ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 14,5 oranında düştü. Aralık ayında ise sert bir düşüş yaşandı. 2007 yılı Aralık ayı ile 2008 Aralık ayı karşılaştırıldığında, düşüşün yüzde 44’e ulaştığı görüldü. Yıllık bazda ise kimya ihracatımız her şeye rağmen yüzde 30.1 artış gösterdi.

İKMİB’in (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği) Başkanı Murat Akyüz, 2008 yılı başında yıl sonu ihracat hedefini 12 milyar dolar olarak açıkladıklarını, yüksek performans nedeniyle yılın ilk yarısında 14 milyar dolara yükselttiklerini hatırlattıktan sonra, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Beklenmedik bütün olumsuzluklara rağmen, yıl sonu ihracat hedefimize ulaşmayı başardık. Kimya ihracatıyla geçen yıl ülkemize yaptığımız katkı, 13 milyar 595 milyon dolara ulaştı. Krizden çıkmak adına hızla pazar değişikliği yapıyoruz. Yüzümüzü doğuya çevirdik ama mevcut pazarlarımızı da kaybetmemek için ne gerekiyorsa yapıyoruz”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kimya-sektoru-kendini-toparliyor_65866.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!