Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kimyacılar Dünyada Söz Sahibi Olacak

Adana Sanayi Odası (ADASO) ve Doğu Akdeniz Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DASİFED) tarafından Adana'da düzenlenen III. Kimya Endüstrisi Gelişim Şurası, sektör yetkilileriyle bürokrasiyi bir araya getirdi.

yapi.com.tr
Kimyacılar Dünyada Söz Sahibi Olacak

Adana Sanayi Odası (ADASO) ve Doğu Akdeniz Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DASİFED) tarafından Adana’da düzenlenen III. Kimya Endüstrisi Gelişim Şurası, sektör yetkilileriyle bürokrasiyi bir araya getirdi. Kimya sektörünün sorunlarının ortaya konduğu ve çözüm önerilerinin tartışıldığı şurada, “Ceyhan Enerji ve Petrokimya İhtisas Bölgesindeki Gelişmeler ve Yapılacaklar”ın yanı sıra Bölgesel Kalkınma Ajansları da masaya yatırıldı.

Kimya sanayii stratejik planının da her yönüyle ortaya konduğu toplantıda, 21-23 Mart 2008 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Kimya Arama Konferansı’nın sonuçları, kamuoyuyla paylaşıldı. İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği) Başkanı Murat Akyüz, Türk kimya sanayiinin genel amacını, “Yüksek katma değerli, çevreye ve insan sağlığına duyarlı süreç ve ürünlerle, kimya sektöründe sürdürülebilir ve rekabetçi bir şekilde dış ticaret dengesini ülke lehine geliştirerek dünyada söz sahibi konuma gelmek” olarak açıkladı.

İKMİB Başkanı Akyüz, söz konusu amaca ulaşmak için, sektörün durum analizinin yapılarak kuvvetli ve zayıf yönlerinin tespit edildiğini belirtti. Stratejik amacın, kimya sanayiinin sürdürülebilir gelişimini sağlayacak ve katma değerini artıracak politikalar oluşturmak olduğunu söyleyen Akyüz, “Kimya sanayii, otomotiv, deri ürünleri, cam, tekstil ve kağıt ürünleri gibi birçok sektöre girdi sağlıyor. Kimya sanayiinin toplam imalat sanayii üretimindeki payı yüzde 30. İmalat sanayiindeki firmaların yaklaşık yüzde 3’ü kimya sanayiinde yer alıyor. Sektörde 77 bin kişi istihdam edilirken, toplam istihdam içindeki payı ise yüzde 7” dedi. Kimya sektörünün hedefi ise “Türk kimya sektörünün genel amacına uygun Ulusal Ar-Ge Politikalarının oluşturulması, bilincin artırılması ve uygulamaların hayata geçirilmesinin sağlanması” olarak açıklandı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kimyacilar-dunyada-soz-sahibi-olacak_61788.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!