Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kiptaş, Hasılat Paylaşımı Modeline Seçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki Kiptaş da hasılat paylaşımı modeline geçti. Şirket, bu ilk denemenin başarılı olması halinde portföyünde bulunan başka arazilerde de yöntemi kullanacak. Böylece gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren iki kamu şirketi de model üzerinde uzlaşmış oldu. TOKİ’nin iştiraki olan Emlak Konut GYO da 2003’ten

Milliyet Gazetesi
Kiptaş, Hasılat Paylaşımı Modeline Seçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki Kiptaş da hasılat paylaşımı modeline geçti. Şirket, bu ilk denemenin başarılı olması halinde portföyünde bulunan başka arazilerde de yöntemi kullanacak. Böylece gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren iki kamu şirketi de model üzerinde uzlaşmış oldu. TOKİ’nin iştiraki olan Emlak Konut GYO da 2003’ten beri hasılat paylaşımı modeliyle çalışıyor.

Kiptaş’ın bu modele ilk kez yöneldiği şirket ise Özyazıcılar İnşaat oldu. Şirket, Kiptaş’a ait Maltepe’de yer alan 200 bin metrekarelik arsada 2 bin 150 konutluk Nish Adalar projesini hayata geçirecek.  Kiptaş’ın alacağı para ise 210 milyon TL olacak.  Maltepe sırtlarındaki arazi, Büyükada, Kınalıada, Burgazada ve Heybeliada’yı tepeden görüyor.

Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, “Aslında, bu metoda yabancı değiliz. Daha önce kısmi hasılat paylaşımı uyguluyorduk. Özyazıcı  Grubu satışı üstlenmek istedi. Biz de yaptığımız değerlendirme sonucunda el sıkıştık. Özyazıcı Grubu projede arsamız karşılığı bize en az 210 milyon TL ödeme yapacak. Satıştaki ciroya bağlı olarak bu rakam daha da fazla artabilir” dedi. Sağlayacakları kaynakla yeni arsalar alacaklarını kaydeden Yıldırım, “Çatalca ve Esenyurt’ta yeni başlayacağımız projelerde de bu kaynaktan faydalanacağız. Riske girmeden bilançomuzu düzelteceğiz. Nakit durumumuz güçlenecek. Sistem başarılı olursa, bu yöntemi başka arazilerimizde de kullanacağız” dedi.

Cuma günü talep toplanıyor

Kiptaş’ın hasılat paylaşımı modeline geçtiği ilk proje olan Nish Adalar ise Ocak 2011’de satışa çıkacak.  Özyazıcı Grubu, cuma gününden itibaren talep toplamaya başladı. İnşaatına bu hafta başlanacak projenin ilk teslimatları 2012’de gerçekleştirilecek. Özyazıcı Grubu Genel Müdürü Ahmet Özyazıcı ise  proje için, “Böyle özel bir araziyi layık olduğu şekilde projelendirmek için mimarımız İsmet Köseoğlu ile birlikte 3 ayı aşkın süre geceli gündüzlü çalıştık. Projede hem içeriden manzarayı en güzel göstermeye hem de İstanbul’a güzel bir silüet kazandırmaya çok dikkat ettik” dedi. Toplam 160 bin metrekare yeşil alanı bulunan projedeki konutların yüzde 75’i deniz manzaralı olacak. Özyazıcı Grubu, 1997’den beri inşaat sektöründe. Bu döneme kadar 3 binin üzerinde konut yaptı. Şu anda Yenibosna’da yapımı devam eden ve Temmuz 2010’da tamamlanacak olan Nish İstanbul üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Ses getiren paylaşımlar

1) Akkoza: Esenyurt’ta yer alan ve üç bölümden oluşan projenin konut bölümünün arsa sahibi Mermerci ailesi. Mermerciler, satılan konutlardan yüzde 28.5 oranında pay alıyor.

2) 212 Ağaoğlu Residence: Edip İplik’in sahibi Akın ailesi, ‘212 Ağaoğlu Residence’de Ağaoğlu ile hasılat paylaşımı modeliyle anlaştı. Anlaşmaya göre satılan konutlardan Akın ailesi yüzde 38 pay alıyor.

3) Eston Şehir ve Göl: Her iki proje de Mermerciler’e ait arsa üzerinde gerçekleştirildi. Anlaşma çerçevesinde satılan konutlardan, aynı zaman Akfil Grup’un da sahibi olan Mermerci ailesi yüzde 20 civarında pay aldı.

Kamu projeleri: Kamuda ise Batı Ataşehir’in üçüzleri olarak bilinen Ağaoğlu My World, Uphillcourt ve Kentplus ve Bahçeşehir’deki Kuzu Gruba ait Spradon projeleri, Ispartakule, Bizim Evler, Divan Residence gibi projeler hasılat paylaşımı modeliyle hayata geçiriliyor.

Hasılat paylaşımı modeli nedir?

Kişi ya da kurumların kendi arsalarını, üçüncü kişilere belirli bir bedel karşılığı  devretmesi. Örneğin, 100 milyon TL’lik bir projede yüzde 35 oranında hasılat paylaşımında anlaşılırsa arsa karşılığı satılan konutların satış bedelinin yüzde 35’i arsa sahibine verilir. Geriye kalan yüzde 65’i projeyi yapan ve satan şirket devralır. Paylaşım, aylık, yıllık veya konut bazlı yapılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiptas-hasilat-paylasimi-modeline-secti_75016.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!