Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kira Sertifikalarında Son Durum

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hazırlanan, Kira Sertifikalarına ve Varlık Kiralama Şirketlerine İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ Taslağını internet sitesinde yayımlandı. Tebliğin amacı olarak, "kira sertifikalarının Kurul kaydına alınması, ihracı ve satışı ile varlık kiralama şirketlerinin kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin esasları

ntvmsnbc
Kira Sertifikalarında Son Durum

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hazırlanan, Kira Sertifikalarına ve Varlık Kiralama Şirketlerine İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ Taslağını internet sitesinde yayımlandı. Tebliğin amacı olarak, "kira sertifikalarının Kurul kaydına alınması, ihracı ve satışı ile varlık kiralama şirketlerinin kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin esasları düzenlemek" olarak gösterildi.

Varlık Kiralama Şirketi (VKŞ), kaynak kuruluşlardan devraldığı varlıkları tekrar kaynak kuruluşa kiralamak suretiyle kira geliri elde etmek, söz konusu kira gelirlerine dayalı olarak kira sertifikası ihraç etmek ve kira süresi sonunda ilgili varlığı tekrar kaynak kuruluşa satmak amacıyla kurucular tarafından kurulacak.

VKŞ aynı anda tek bir tertip kira sertifikası ihraç edebilecek. Tedavüldeki kira sertifikaları itfa edilmeden yeni bir kira sertifikası ihracı yapılamayacak.

Bankaların VKŞ kurmalarına izin verilebilmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), aracı kurumların VKŞ kurmalarına izin verilebilmesi için SPK'nın uygun görüşü aranacak. VKŞ, halka arz yoluyla satılacak kira sertifikalarının kayda alınması için istenilen belgelerle birlikte Kurul;a başvurulacak.

Kurul, halka arz edilecek kira sertifikalarına ilişkin kayda alma başvurusunu izahname ve sirkülerin Kurulun gerekli gördüğü bilgileri içerip içermediğini dikkate alarak kamunun aydınlatılması çerçevesinde inceler ve halka arz yoluyla satışı yapılacak kira sertifikalarını kayda alacak.

Kayda alınan kira sertifikalarına ilişkin olarak bir kayıt belgesi düzenlenecek. Kayda almaya ilişkin kayıt belgesi alınmaksızın ihraç ve satış işlemlerine başlanamayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kira-sertifikalarinda-son-durum_73720.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!