Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kiracı Yüksek Kiraya Karşı Dava Açabilecek

2019 Nisan ayı kira artış oranları belli oldu. Buna göre, ev sahibi en fazla yüzde 18.70 oranında zam yapabilecek. Eğer sınır aşılırsa, kiracı dava açabiliyor.

yapi.com.tr
Kiracı Yüksek Kiraya Karşı Dava Açabilecek

Kira artışlarını, Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesine göre sözleşmede farklı bir hüküm belirtilmedikçe konut kiraları 12 aylık ortalama Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre artıyordu. Sistem 18 Ocak’ta torba yasa kapsamında değişiklik gösterdi. Buna göre kira artışının ÜFE yerine 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre belirlenmesine karar verdi.

Yüzde 12.5’lik fark
Posta Gazetesi'nde yer alan habere göre; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün enflasyon rakamlarını açıkladı. Verilere göre; bu ay kontrat yenilenirse ev sahibi en fazla yüzde 18.70 oranında zam yapabilecek. Kirada ÜFE göstergesi dikkate alınmış olsaydı artış yüzde 31.17 olacaktı. Buna göre vatandaşın yüzde 12.47 daha fazla (1000 lirada 125 lira) cebinde kalmış oldu.

Mahkeme yolu açık
Ev sahiplerinin kiraya zam yapmadan önce, o ayın açıklanan zam oranını öğrenmesi ve yeni kira sözleşmesini buna göre hazırlaması gerekiyor. Eğer sınır aşılırsa, kiracı dava açabiliyor. Eğer kiracı, kendi isteğine göre bir bedel belirleyip mal sahibine ödeme yapıyorsa, mal sahibinin de aradaki farkı icra dairesi kanalıyla talep etme hakkına sahip oluyor.

İş yerlerinde uygulama 2020'de
Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesinde 18 Ocak’ta yapılan değişiklik, iş yerleri kira artışları için şu aşamada uygulanmıyor. Çünkü yasanın iş yerlerinde uygulanması 1 Temmuz 2020 yılında başlıyor. 18 Ocak’ta yapılan düzenleme bu tarihi değiştiren bir hüküm yer almıyor. Bu kapsamda bu tarihten sonra iş yerleri kiraları için yenilenecek kontratlarda 12 aylık ortalama TÜFE baz alınacak. Ancak kira sözleşmesinde yazan hüküm ya da mülk sahibinin isteğine bakılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiraci-yuksek-kiraya-karsi-dava-acabilecek_171871.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!