Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kiraya Son Kredisi

Vade özelliğinden dolayı düşük taksitli, kira öder gibi ev sahibi olma olanağı veren, sadece ikametgâh amaçlı konutlara yönelik kredi ile özellikle orta ve alt gelir grubundaki tüketicilerin ev sahibi olması hedefleniyor. Şekerbank’ın kredisinde uygun fiyatlamanın arkasında 200 milyon dolarlık 25 yıl vadeli OPIC kaynağı var.

Cumhuriyet Gazetesi
Kiraya Son Kredisi

Şekerbank, ilk evini alanlara yönelik 30 yıl vadeli ve ortalama 70-80 bin liralık dilimin ağırlığını oluşturduğu konut kredisi kullandıracak. Banka, konut finansmanı şirketi olan iştiraki Şeker Finans’ın temin ettiği, ilk etapta 200 milyon dolar tutarında Denizaşırı Özel Yatırım Kurumu (Overseas Private Investment Corporation-OPIC) kaynağının da bulunduğu bir portföy ile 30 yıla varan vadede konut kredisi ile Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, düzenlenen toplantıda, sektörde şu anda 20 yıllık kredi bulunsa da bunun çok fazla kullanılabilir olmadığını belirtti. Uluşahin ve Şeker Finans Genel Müdürü Bahadır Teker’in verdiği bilgiye göre, önümüzdeki dönemlerde ikincil piyasalarda halka arzı da planlanan krediyle ilgili planlama şöyle:

* Kredilendirmede ortalama büyüklüklük 70 bin lira civarında olacak, maksimum büyüklük ise 450 bin lira. Yatırım amaçlı kredi almak isteyenler yararlanamayacak. Hedef kitle ilk evini alanlar.

* Türkiye’de sunulan konut kredileri en üst gelir seviyesindeki yüzde 35-40’a hitap ediyor. Bu gelir dilimindeki insanlar aylık 2 bin-3 bin lira kredi ödeyebilir. Oysa Şekerbank’ın kredisi 2 alt dilime daha inebilecek. Bu dilimlerde yer alan, bankalardan kredi talep edemeyen 16 milyon kişi var.

* Ortalama 150 bin lira civarındaki değerlerde ev alımı söz konusu. 70 bin lira kredide 30 yıllık vadede aylık taksit 681 lira. Yaş sınırı olmasa da ödeme kapasitesi açısından dikkate alınacak.

* Kredinin aylık faizi yüzde 0.94 civarında. Dosya masrafıyla birlikte yüzde 12-12.5’ler civarında bir faiz maliyetine denk geliyor.

Merkez Bankası’nın kredi hacmini daraltma önlemleriyle ilgili soru üzerine Uluşahin, “Mevcut politikaların içinde bütçemiz doğrultusunda kalacağız. Aslında 30 yıl vadeli taahhüt yönüyle ürünün tüketimi kısan bir yönü de var” diye konuştu.

ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/kiraya-son-kredisi_86937.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!