Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kırgızistan'da İnşaat Sektörü Türk Müteahhitlerle Canlanıyor

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Behzat Erten, Kırgızistan'da inşaat sektörünün Türk müteahhitleriyle canlanmaya başladığını söyledi.

yapi.com.tr / AA
Kırgızistan'da İnşaat Sektörü Türk Müteahhitlerle Canlanıyor Foto: Nezir Aliyev (AA)

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Behzat Erten, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırgızistan'da inşaat sektörünün, 2010 yılında canlanmaya başladığını, 2012'de de gelişimini hızlandırdığını belirterek, Türk müteahhitlerin, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi'nin (KTMÜ) iki fakülte bina inşaatı ile Diyanet Vakfı'nın başlattığı cami inşaatını sürdürdüğünü söyledi.

Devlet yatırımlarının yanında özel sektördeki yatırımlara da değinen Erten, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün temelini attığı çok fonksiyonlu alışveriş merkezi bina inşaatının halk devrimi nedeniyle bir süreliğine durmasının ardından bir kaç ay önce yeniden inşaatına hız verildiğini ifade etti. Türk müttehitlerin, ülkede konut açığını gidermek üzere yap-sat şeklinde konut yatırımlarının bulunduğunu belirten Erten, ''Türk müttehitleri sayesinde, Kırgızistan'da inşaat sektörü büyük bir gelişme kaydediyor'' dedi.

Kırgızistan'da inşaat sektöründeki gelişmelerin yeterli olmadığına işaret eden Erten, ülkede ve özellikle başkentte büyük bir konut açığının bulunduğunu kaydetti. Erten, Sovyetler Birliği döneminde inşa edilmiş konutların artık eskidiğini, şehrin yenilenmesi için hızlı konut seferberliğinin başlaması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kırgızistan'a yaptığı resmi ziyarette, inşaat sektöründeki açığa dikkat çektiğini ve bu sektöre yatırım yapılması çağrısında bulunduğunu anımsatan Erten, Türk müttehitlerin bu alandaki çabalarının altını çizdi.

Erten, Türk müttehitlerin inşaat sektöründe şimdilik 100 metrekarelik ve üstü lüks konutlar inşa ettiğini anımsatarak, özellikle Bişkek'te 70-80 metrekarelik sosyal konutlara ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Erten, bütün bunların Türkiye'deki gibi siteler şeklinde projelendirilerek, Sovyet döneminden kalan Bişkek'in güzel şehir planlamasını bozmadan inşaat sektörüne yatırımın yapılması çağrısında bulundu.

Türk müttehitleri, ülkenin en büyük binasını inşa ediyor

Cumhurbaşkanı Gül'ün 2009'da temelini attığı, Türk müttehitlerin inşa edeceği çok fonksiyonlu Rubypark alışveriş merkezinin inşaatına 7 Nisan 2010'da patlak veren halk olayların ardından zorunlu olarak ara verilirken, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in bu yılın başında Ankara'ya yaptığı resmi ziyaretinin ardından inşaata yeniden başlandı.

Rubypark Satış Müdürü Barış Özdemir, yaptığı açıklamada, Kırgızistan'da Cumhurbaşkanı, Başbakan ile diğer mülki amirlerin desteğini aldıklarını böylece Rubypark'ın inşaatına yeniden hız verdiklerini anlattı.

Özdemir, Kırgızistan'ın en büyük yaşam ve alışveriş merkezi RubyPark'ın, başkentin tam merkezinde yaklaşık 80 bin metrekarelik alana sahip olduğunu ve iki gökdelenden oluştuğunu ifade ederek, 100'den fazla mağaza, kafe, restoranlar, sinema salonları, çocuk oyun alanları, otopark, havuz, spa, bowlingin yanı sıra 18 katlı 2 adet konut bloğu; 1+1, 2+1, 3+1, 3+1 dubleks, 4+1 dubleks daireler olmak üzere, büyüklüklerine göre 16 farklı seçenek imkanı ile 180 adet konutuyla ülkenin cazibe merkezi olacağını vurguladı.

RubyPark projesinin tamamlanmasıyla Kırgızistan ekonomisine, turizmine, kültürel açıdan katkılarının hayli büyük olacağını söyleyen Özdemir, ''Bu projeyi görmek için komşu ülkelerden çok sayıda turist gelecek. Kırgızistan'da yaşayan yerli ve yabancı turistler, buradaki 100'den fazla mağazasını ziyaret edecek. Bu da vergi olarak devlete geri dönecek. Buradaki kültürel organizasyonlarıyla Kırgızistan'ı diğer ülkelere ve özellikle Türkiye'ye tanıtacağız. Böylelikle Türkiye'den buraya yatırımları çekeceğiz'' dedi.

Özdemir, ''Türkiye'den Kırgızistan'a gelecek iş adamlarının projeyi gördükleri zaman Kırgızistan'a olan bakış açılarının değişeceğini'' vurguladı.

Ellerindeki fırsatları ve ilişkilerini Kırgızistan'ın lehine kullanmaya çalıştıklarının altını çizen Özdemir, ''Kırgızistan'ın istikrarı çok önemlidir. Kırgızistan Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve diğer amirler nezdinde bu irade konuluyor. Ülke ayrıca, önümüzdeki yıllarda tamamen çekim merkezi haline gelecek. Bizim buna inancımız tam'' diye konuştu.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/kirgizistanda-insaat-sektoru-turk-muteahhitlerle-canlaniyor-_100883.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!