Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

İstanbul Temiz Çıktı

Kirlilik Dilovası'yla Sınırlı Değil

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Kocaeli'nin Dilovası ve Kandıra ilçelerinde hava kirliliği ve biyolojik materyallerle ilgili ölçüm sonuçlarının tümünü Kocaeli'de düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

bianet.org
Kirlilik Dilovası'yla Sınırlı Değil

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKP'li Dilovası Belediye Başkanı tarafından savcılığa şikayet edilmesine neden olan araştırma projesinin bulgularının bir kısmının açıkladı. Dilovası ve Kandıra ilçelerindeki biyolojik materyallerle ilgili ölçüm sonuçlarını karşılaştırmalı olarak aktaran Hamzaoğlu, havadaki toz miktarının (PM10) uzun vadeli değerinin (UVD), Avrupa Çevre Ajansı (EEA) ve ABD Çevre Koruma Ajansı (US EPA) standartlarına göre Dilovası'nda 3.5 kat, Kandıra da 1,7 kat fazla olduğunu belirtti. Hamzaoğlu, "Tehlike aşaması geçilmiştir; 'risk vardır' demek için elimizdeki bulgular nettir. Bunlar hastalık yapabilecek hale gelmiştir" diye konuştu.

"Laboratuarlar TÜBİTAK'tan akredite"

Söz konusu ilçelerde annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakasında ağır metal ölçümlerinin yapıldığını anlatan Hamzaoğlu, 56 gebe ve 49 bebekten oluşan 105 kişiden alınan örnekler üzerinde testlerin gerçekleştirildiğini bildirdi. Hamzaoğlu, alınan numunelerin araştırma için gerekli şartlarda özel taşıma kaplarıyla, yine uygun koşullarda Tıp Fakültesi'nin araştırma laboratuarlarında biriktirildiğini anlattı. Araştırmaların TÜBİTAK tarafından akredite olan laboratuarlarda gerçekleştirildiğinin de altını çizen Hamzaoğlu, "Çalışmalarımızda kullandığımız her bir test de akreditedir" diye konuştu.

Bebeklerin en az altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesinin, bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından bir gereklilik olduğunun her zaman söylendiğini belirten Hamzaoğlu, "Bu altı ay boyunca ortalama 150 litre anne sütü demektir. Dilovası'nda ortalama bu miktarda süt emerek beslenen bir bebeğin, annesinden 51 mg alüminyum, 6592 mg çinko alma riski vardır" dedi.

"Yeni bir şey icat etmedik"

Dilovası üzerinden Kocaeli'ndeki çevre sorunlarını ve konunun aciliyetini 2006'dan bu yana dile getirdiklerinin altını çizen Hamzaoğlu, "Biz yeni bir şey icat etmiş değiliz. Buradaki durumla ilgili olarak bizden önce birçok akademik dosyaya girmiş, birçok akademik çalışma bulunmaktadır. Biz bu projenin sonuçlarıyla sadece gözlemlerimizi ispatlamış olduk. Kirlilik yalnızca Dilovası ile sınırlı değil, Kandıra'da da tehlike riske dönüşmüş durumda.

Hamzaoğlu neden soruşturuluyor?

Onur Hamzaoğlu kendi üniversitesinde çeşitli alanlarda akademisyenler ile birlikte yürüttüğü ve üniversitenin de bilimsel araştırma fonundan desteklediği araştırmasında Kocaeli Dilovası'nda "annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakalarında bazı ağır metaller ve eser elementler" saptadı. Araştırma sonuçlarını ve çözüm önerilerini TBMM'ye rapor olarak sunan, yetkililerle paylaşan Hamzaoğlu, bu sonuçları kamuoyuna duyurduğu için soruşturuluyor.

Yaptığı basın açıklamasında "tehlike büyük" diyerek çığlığını duyurmaya çalışan ve önlem alınmasını isteyen Hamzaoğlu, AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKP'li Dilovası Belediye Başkanı tarafından "haberin geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağladığı, araştırma sonuçlarını halk arasında panik yaratmak amacıyla kullandığı" iddiasıyla yargılanması için Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı'na şikâyet edildi. Savcılık hazırladığı dosyayı, incelenmesi amacıyla Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü'ne gönderirken, eğer üniversite izin verirse Hamzaoğlu, TCK'nin 213. maddesi uyarınca iki ila dört yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak.

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na destek için www.onurumuzusavunuyoruz.org internet sitesi üzerinden imza toplanıyor.

ETİKETLER: kurum çevre kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kirlilik-dilovasiyla-sinirli-degil_87826.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!