Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Kırsaldaki Toprak Yapılar Depremin Büyüklüğüne Bakmaksızın Yıkılıyor"

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Bina Bilgisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Tuztaşı, Tokat’ın Sulusaray ilçesi merkezli depremler sonrası hasar gören özellikle toprak yapılarla ilgili uyarılarda bulundu.

yapi.com.tr
"Kırsaldaki Toprak Yapılar Depremin Büyüklüğüne Bakmaksızın Yıkılıyor"

Tokat'ta 18 Nisan’da merkez üssü Sulusaray ilçesi olan Richter ölçeğine göre 5.6, 4, 4.4 ve 4.1 büyüklüklerinde depremler meydana geldi. Depremler, Tokat'ın yanı sıra Çorum, Ordu, Samsun, Amasya, Yozgat, Ankara, Kırşehir, Kayseri, Sivas ve Nevşehir’de de hissedildi. Depremin ardından kırsal alanlarda başta ahır ve samanlıklar olmak üzere birçok kerpiç yapıda yıkımlar yaşandı.

DHA’da yer alan habere göre; Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Bina Bilgisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Tuztaşı, Tokat'ın Sulusaray ilçesi merkezli depremler sonrası hasar gören özellikle toprak yapılar hakkında uyarılarda bulundu.

Deprem büyüklüğünün 5.6 olmasına rağmen kırsaldaki toprak yapıların çoğunda hasar meydana geldiğini belirten Prof. Dr. Tuztaşı, "Anadolu’da özellikle kırsal alanlara baktığımızda çok eski geleneğin ürünü olarak kerpiç yapılar var. Bunlar yeniden yapılmıyor ancak bunların birçoğu farklı fonksiyon da olsa çeşitli alanlarda kullanılıyor. Tokat'ta da bu kerpiç yapılar mutfak, samanlık ve ahır gibi değişik alanlarda kullanılıyor. Ülkemizde özellikle 1939 depreminde kerpiç yapıların kırsal alanlarda çok yıkıldığını ve can kayıplarının yaşandığını biliyoruz. Tokat'ta da meydana gelen depremde yıkımlar yaşandı. Bu büyüklükteki depremlerin merkez üssü kırsal bölgeler olduğunda tahribat oranı da artıyor. Bu konuda kırsalda envanter çalışması yapılarak yapıların denetiminin sıklaştırılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kirsaldaki-toprak-yapilar-depremin-buyuklugune-bakmaksizin-yikiliyor_204534.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!