Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kısa Vadeli Konut Kredisi Alın, Yarısını Nakit Ödeyin

Bankalardan alınan konut kredileri bu yılın ilk altı ayında yüzde 140 oranında artarak 6 milyar 313 milyon Yeni Türk Lirası'na ulaşırken, sektörün otoritesi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tüketicilere bazı tavsiyelerde bulundu.

Zamanankalardan alınan konut kredileri bu yılın ilk altı ayında yüzde 140 oranında artarak 6 milyar 313 milyon Yeni Türk Lirası'na ulaşırken, sektörün otoritesi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tüketicilere bazı tavsiyelerde bulundu.

Ekonomi Muhabirleri Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen toplantıya katılan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, daha az faiz ödemek için ‘olabildiğince' kısa vadeli kredi talebinde bulunulmasını ve konut bedelinin en az yarısının öz kaynakla karşılanmasını önerdi. Gelir durumunun gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan Bilgin, faizlerdeki düşüş trendine dikkat çekerek, ilerleyen yıllarda reel faizin yüksek kalabileceğinin unutulmamasını istedi: "Örneğin 20 yıllık konut kredisinde ilk 5 yılda ana paranızı ödediniz, kalan sürede de faiz ödeyeceğinizi unutmayınız. Lütfen faiz oranlarının aylık olduğunu bilin, yıllık bileşik faizi hesaplayın. Hayat standardınızı düşürmeden ödeme yöntemlerini araştırın."

Konut kredilerinin bireysel krediler içerisindeki payı yüzde 18, toplam kredilerdeki payı yüzde 5 ve toplam aktiflerdeki payı ise yüzde 2 seviyesinde. Son iki yıldır meydana gelen artışın dikkat çekici olduğunu kaydeden Bilgin, herhangi bir risk olmamakla birlikte gelişmenin dikkatle izlenmesi gerektiğini söyledi. Bankalar için de bazı tavsiyelerde bulunan BDDK Başkanı, her başvurana satın alacağı konutun yüzde 60-70'i kadar kredi verilmemesi gerektiğini ifade etti. Bilgin'e göre şartlar, satın alacak kişinin durumu, konutun konumu, bölgesi tek tek değerlendirilmeli ve kredi bu durumlara göre verilmeli. Bilgin, bankalara, faizlerde düşüş olduğunda tüketicilerin bunu daha düşük maliyetli başka bir krediyle kapatabileceği ve bunun da zarara sebep olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Bankaların her şubesinde konut kredisinin inceliklerini bilen uzmanlar bulunmadığını anlatan Bilgin, yurtdışında bu iş için özel uzmanlar görevlendirildiğini vurguladı.

Çukurova ve Koç Grubu Yapı Kredi için henüz başvurmadı

Tevfik Bilgin, kredi kartı kullanımındaki artışın aşağıya doğru seyir izlediğini ifade ederek, takibe intikal oranının yüzde 6 seviyesinde olduğunu kaydetti. BDDK Başkanı'na göre bu kadar büyük bir hacme göre bu oran doğal. Kredi kartı ile ilgili sorunları görerek bir tasarı hazırladıklarını ve bunu gerekli mercilere ilettiklerini dile getiren Bilgin, "Önemli olan kredi kartını ‘hayatı idame aracı olarak değil, ödeme aracı' olarak kullanmaktır." dedi. Bazı tüketicilerin bir kartla diğer kartın borcunu kapattıklarına dikkat çeken Bilgin, böyle olunca sorunların çığ gibi büyüyerek yönetilemez duruma geldiğini vurguladı. Sektörde düşük faizin yanında yüksek faiz uygulayan bankaların da varlığına değinen Bilgin, bunun sebebini bazı bankaların belirli bir müşteri kitlesi ile çalışma isteklerine bağladı. Bilgin'e göre, vatandaşlar bir bankadan memnun değillerse diğer bankalara geçebilmeli.

İstanbul Yaklaşımı'nın bir benzeri olan Anadolu Yaklaşımı'nı faaliyete geçirmek istediklerini anlatan BDDK Başkanı, bunun dizaynının bir iki ay içerisinde şekilleneceğini söyledi. "Düğmeye basıldığında 300-400 kişiyi çalıştıracak firmalar var." diyen Bilgin, söz konusu gelişmeyi "Tulumbaya az su koyunca su getirecek firmalar var." sözleriyle özetledi. Bilgin, bankalardan İstanbul Yaklaşımı'na gösterdikleri ilgiyi Anadolu Yaklaşımı'na da göstermelerini istedi. Söz konusu yaklaşımda firma ayrımı yapılmadan işletme sermayesine ihtiyacı olan özellikle orta büyüklükte çok büyük sorunlar yaşamayan firmaları ekonomiye kazandırarak istihdamı artırmaları için finansal destek sağlanacak.

BDDK Başkanı Bilgin, Yapı Kredi Bankası'nın satışı konusunda Çukurova ve Koç Grubu'nun hisse değişimi için henüz kendilerine başvurmadıklarını söyledi. Bilgin, "Başvurudan sonra sürecin çok fazla uzayacağını sanmıyorum." dedi. Yapı Kredi'nin İtalyan UniCredito-Koç Finansal Hizmetler ortaklığına satışının gerçekleştirilmesi için banka sandıklarına ilişkin yasal düzenlemenin yayımlanması bekleniyor. Bilgin ayrıca, bankacılık sektörünün yılın ilk yarısında dış piyasalardan toplam 13 milyar dolarlık kaynak sağladığını belirtti.


Aynı ülke bankalarının bir ülkede yoğunlaşması riskli

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, yabancı bankaların Türk bankacılık sisteminin aktifleri içerisindeki payının geçen yıl sonundan bu yana yüzde 3,4'ten yüzde 10,6'ya yükseldiğini bildirdi. Yabancı bankalarla ilgili bir limitleri bulunmasa bile söz konusu gelişmeyi yakından izlediklerini ifade eden Bilgin, Türk bankacılık sektörüne olan yabancı sermaye ilgisini ekonomik ve siyasi istikrara bağlarken, aynı ülke bankalarının bir ülke üzerinde yoğunlaşmasını eleştirdi. Bilgin, "Bir ülkeye bankacılık alanında aynı ülkeden yabancı sermaye gelmemeli; bunun bölgelere ve daha geniş alanlara yayılması gerekiyor. Aksi takdirde o ülkede çıkan bir sıkıntının aynısı yabancı sermaye gelen ülkede de yaşanabilir." uyarısında bulundu. Hollanda-Belçika ortaklığı Fortis, Dışbank'ın yüzde 89,3'ünü satın alırken, Hollandalı Rabobank Şekerbank'ın yüzde 36,5'ine talip oldu. Rabobank, önümüzdeki dönemde bankadaki payını yüzde 50'nin üzerine çıkaracak. İtalyan UniCredito-Koç Finansal Hizmetler ortaklığı Yapı Kredi Bankası, Fransız BNP Paribas ise TEB'e ortak oldu.

Yabancı banka girişlerinin avantajları ve sakıncaları bulunduğunu anlatan Bilgin, avantajları; yeni teknolojilerin ve bankacılık ürünlerinin sektöre girmesi, yabancı sermaye girişi, rekabetin artması, sektörün güçlenmesi, kriz zamanlarında fonların yurtdışına kaçışının önlenmesi, uluslararası finans çevrelerinden fon bulma imkanlarının genişlemesi olarak sıraladı. Bilgin'e göre muhtemel sakıncalar ise şöyle: "Finansal kriz dönemlerinde işlerini bırakıp gidiyorlar. Dünyada bunun örnekleri var. Ölçek avantajlarını kullanarak daha kaliteli müşterilere yöneliyorlar. Ulusal ekonominin küçük ölçekli işletmelerine kredi açmakta isteksiz davranıp, kriz dönemlerinde kredi arzını sınırlıyorlar."

Milli bankalara, banka birleşmeleri seçeneğini denemelerini öneren BDDK Başkanı, Anadolu Finans-Family Finans birleşmesini örnek göstererek, şunları kaydetti: "Bunu bankalarımız da denemeli. Küçük olsun benim olsun değil, büyük olsun bizim olsun mantığı ile yola çıkarak kendi güçlerini daha da artırmaları gerekir. Bunun hem küçük ve orta ölçekli bankaların geleceği daha net görmeleri anlamında yararlı olacağını hem de rekabeti daha da artıracağını düşünüyoruz. Bunun için üzerimize düşen teşvik mekanizmaları varsa bunları uygulamaya, gerekli girişimlerde bulunmaya hazırız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kisa-vadeli-konut-kredisi-alin-yarisini-nakit-odeyin_30368.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!