Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kışın Sel Baskını Yapan Meriç'te Kuraklıktan Adacıklar Ortaya Çıktı

Yazın kurak geçmesi nedeniyle Meriç Nehri yatağında adacıklar oluşmaya başladı. Trakya bölgesinin en önemli nehirlerinden biri olan Meriç Nehri'nde su seviyesi giderek düşüyor. Nehir suyunun kuraklık ve sulamaya bağlı azalmasının bölge için tehlike oluşturmadığı öğrenildi.

Zaman Gazetesi
Kışın Sel Baskını Yapan Meriç'te Kuraklıktan Adacıklar Ortaya Çıktı

SPAN lang=EN> Yazın kurak geçmesi nedeniyle Meriç Nehri yatağında adacıklar oluşmaya başladı. Trakya bölgesinin en önemli nehirlerinden biri olan Meriç Nehri'nde su seviyesi giderek düşüyor.

Kış mevsiminde yağışlarla birlikte Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması sonucu taşan nehir, yaz döneminde bambaşka bir görüntü veriyor. Yağışların azlığı ve tarımsal amaçlı sulamanın başlaması nedeniyle Meriç Nehri'nin su seviyesinde azalma gözleniyor. Bölge için hayati önemi bulunan nehirde su seviyesi son yılların en düşük seviyesine indi. Alınan bilgiye göre, 2005 yılının eylül ayında nehrin su debisi saniyede 195,2 metreküp olarak gerçekleşirken, 2006 yılında 126 metreküp, 2007'de ise 103 metreküp olarak kayıtlara geçildi. Yine 2008 yılının ağustos ayında Meriç Nehri'nin su miktarı saniyede 65,8 metreküp olarak kaydedildi. Bu oran eylül ayının ilk 10 gününde biraz daha artarak saniyede 76,2 metreküp oldu. Kışın su seviyesi nehir üzerindeki tarihî Meriç Köprüsü'nün boyuna ulaşırken, bugünlerde köprü ayakları önünde kum birikintisi oluştu. Eylül ayından itibaren yağışlarla beraber su seviyesi artmaya başlayan nehir, kasım ayından sonra yılın en yüksek seviyesine ulaşıyor. Nehir suyunun kuraklık ve sulamaya bağlı azalmasının bölge için tehlike oluşturmadığı öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kisin-sel-baskini-yapan-mericte-kurakliktan-adaciklar-ortaya-cikti_63641.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!