Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Kişiye Özel Düzenleme’

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, 2005 yılında çıkarılan yerel yönetim yasasının ardından İstanbul’da ‘plan tadili furyası’ başladığını ve yılda yaklaşık 4000 plan tadilatının yapıldığını belirtti. “Kişiye ya da kayırılan firmalara özel ve ayrıcalıklı rant sağlamaya dönük” plan tadilleri yapıldığını öne süren Tekin, “AKP’nin genel başkan

Cumhuriyet Gazetesi
‘Kişiye Özel Düzenleme’

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, 2005 yılında çıkarılan yerel yönetim yasasının ardından İstanbul’da ‘plan tadili furyası’ başladığını ve yılda yaklaşık 4000 plan tadilatının yapıldığını belirtti. “Kişiye ya da kayırılan firmalara özel ve ayrıcalıklı rant sağlamaya dönük” plan tadilleri yapıldığını öne süren Tekin, “AKP’nin genel başkan yardımcılarına, milletvekillerine, aktif siyaset yapan kadrolarına, belediye başkanları ve parti yandaşlarının isteğine ve AKP’ye yakın firmaların beklentilerine göre plan tadilleri yapılıyor” dedi.

Kente daha yoğun yapılaşma yükleyen ve yandaşlara daha fazla haksız rant sağlayan her plan tadilinin hem yolsuzluk, hem de kente karşı suç olduğunu ifade eden Tekin, “Bunlar iktidar olmaktan, tüm yetkilerini topluma ait değerleri pazarlamak için kullanmayı anlıyorlar. Özellikle yandaşlarını kollayarak kent rantları üzerinden çıkar örgütlenmesine dayalı bir siyasal yapılanma içindeler” diye konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın “Aydın Doğan, Hilton arazisi için bize başvuru yaptı. Biz de ona Hilton projesi İstanbul’un yapısal sorununu bozar diyerek Doğan’ı reddettik’ açıklamasını anımsatan Tekin, “Aslında Hilton’un bahçesine ek yapılaşmayı ne Topbaş, ne de Başbakan durdurdu. Orası koruma kurulunca SİT ilan edildiği için imara da yasaklanmış oldu. Ama AKP’liler öteden beri koruma kurullarına ve SİT kararlarına karşı oldukları için bu gerçeği dile getirmiyorlar” dedi.

Tekin şöyle devam etti: “Kadir Topbaş’a sormak istiyorum. Levent’te İstanbul’un ortasına hançer gibi işlenmiş Kiler’in binası hangi mantıkla verildi. Kiler, AKP milletvekili. Ayrıca Dubai kuleleriyle ilgili plan tadilatı, Karayolları arazisiyle ilgili plan tadilatı, bütün bunları mahkemeler durdurdu, bunlar İstanbul’a darbe değil midir? Siz, Aydın Doğan’la ilgili hassas davranacaksınız. Yandaşlarınıza ya da menfaat beklediğiniz kesimlere plan tadillerini jet hızıyla geçireceksiniz.”

AKP iktidarının sistemli bir şekilde kamu arazilerini de talan ettiğini savunan Tekin, “İstanbul’da kamu arazisi kalmadı. Plan yapmadan ucuza satıyorsunuz. Çünkü plan gelince rant yükseliyor. Kimin cebine gidiyor bu paralar? Bu ülke bunların hesabını mutlaka soracaktır” görüşünü dile getirdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/kisiye-ozel-duzenleme_63717.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!