Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Kız Tarafı'ndan Damada Bir Milyar TL'lik Rezidans Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kamu hastanesi yapılması için bağışlanan devasa alanı plan değişikliği yaparak konut, ticaret ve rezidans arsasına çevirdi. Yaklaşık 1 milyar TL değer biçilen projeyi, Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın başını çektiği grup üstlendi.

BirGün Gazetesi
'Kız Tarafı'ndan Damada Bir Milyar TL'lik Rezidans Projesi

STRONG>İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kamu hastanesi yapılması için bağışlanan devasa alanı plan değişikliği yaparak konut, ticaret ve rezidans arsasına çevirdi. Yaklaşık 1 milyar TL değer biçilen projeyi, Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın başını çektiği grup üstlendi.

Sözcü gazetesinin haberine göre; mülkiyeti Sosyal Sigortalar Müdürlüğü’ne ait E-5 üzerinde, eski Cennet otoparkı olarak bilinen devasa bir arsa burası. Yaklaşık 95 bin metrekare... Yandaşların yer aldığı hemen her işte ortaya çıkan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) burada da kendini gösterdi. Hastane yapılması için ayrılmış arsa için farklı bir proje üretti ve planlama yaptı. Plan, onay almak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi. Belediye Başkanı Topbaş, kamu sağlık tesisi alanını; konut, ticaret merkezi, rezidans, özel eğitim arsası haline getiren plan değişikliğini Meclise gönderdi. Bu sırada Belediye’nin Planlama Müdürlüğü, plan değişikliğine karşı çıktı. Müdürlüğün gerekçesi şöyle;

“Sağlık Tesis Alanı’nın iptal edilerek ticaret, akaryakıt, özel kreş, konut alanına çevrilmesi, emsal değerlerin artırılması,yapı trafik ve nüfus yoğunluğunu artırıcı (...) plan yapım yönetmelik hükümlerine aykırı buluyoruz. Sağlık alanının kaldırılması ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü’nden de görüş alınmadığını görüyoruz. Plan değişikliği teklifi, sağlık alanı donatısını azaltıcı, emsal teşkil edici ve plan bütünlüğünü bozucudur.”

BELEDİYE, JET HIZIYLA ONAYLADI

Planlama Müdürlüğü’nün kentini seven teknik kadrosunun bu görüşüne rağmen İmar Komisyonu jet hızla plan değişikliğine olumlu görüş verdi ve Meclis’e gönderdi. Değişiklik İBB Meclisi’nde eşine az rastlanır bir süratle (sadece 2 günde) oy çokluğu ile kabul edildi.

TOKİ, plan değişikliğini Meclisten geçirince hemen ihaleye çıktı ve ihaleyi İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın başını çektiği bir grup üstlendi. Gül-Keleş-Metal Yapı-Ks Grup ve Aydınlı Grup ortaklığının 210 milyon (trilyon) lira bedelle aldığı ihalede; K Grup ile Topbaş’ın damadı Kavurmacı’nın arsa payı yüzde 50’nin üzerinde.

E- 5 üzerinde yeni ve lüks bir yaşam alanı yaratmayı amaçlayan proje yaklaşık 500 konuttan oluşan Ataköy Konakları’na rakip olacak. Uzmanların yaklaşık 1 milyar TL değer biçtiği projenin tüm kontrolünü Topbaş’ın damadı Kavurmacı üstlendi.

DEVLET HASTANESİ’NDEN

TOKİ’nin rant alanına çevirdiği arsa Sosyal Sigortalar Kurumu’na aitti. Kurum bölgede kamu hastanesi yapacaktı. Florya’nın yanı başındaki bu çok değerli arsanın ilk sahibi, Pars Ailesi. Bu aile, halkına hizmet olsun diye trilyonlar değerindeki bu arsayı SSK’ya bir kuruş almadan bağışladı. Ancak yıllar sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi halkın malı olan, devlete emanet edilen bu arsayı Topbaş’ın damadını ve yandaşları zengin etmenin aracı olarak kullandı.

Solarkent projesi ile emlak alanında ismini duyuran damat Kavurmacı, hastane alanından; konut, ticaret ve rezidans alanına çevrilen yeni proje ile “büyük atılım” yapmış olacak.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiz-tarafindan-damada-bir-milyar-tllik-rezidans-projesi_81229.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!