Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızgın Yaz: Bu Daha Başlangıç

Güney yarım kürede bulunan Avustralya'da, yaz mevsiminin yaşandığı aralık, ocak ve şubat ayları bu yıl tarihe 'kızgın yaz' olarak geçti. 3 ayda ülke genelinde 156 sıcaklık rekoru kırıldı. İklim Konseyi yetkilisi Hughes, "Biz zorluk çekiyoruz ama çocuklarımız, torunlarımız daha çok zorluk çekecek" dedi.

yapi.com.tr/AA
Kızgın Yaz: Bu Daha Başlangıç

Avustralya’da 2013-2014 yılını ‘kızgın yaz’ olarak nitelendirilen İklim Konseyi, ülke genelinde 156 rekor kırıldığını belirtildi. Konseyin raporuna göre, kırılan bazı rekorlar şöyle:

"Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide'da 11 gün boyunca sıcaklık 42 derecenin, Avustralya'nın başkenti Canberra'da ise 20 gün boyunca sıcaklık 35 derecenin üzerinde kaldı. Queensland eyaletinde 45 bölge, Yeni Güney Galler eyaletinde ise 38 bölge en kurak yazı yaşarken, Sydney kenti de 27 yılın en kurak yaz mevsimini geçirdi. Adelaide kenti 44.7 dereceyle en sıcak günü yaşadığı şubat ayını geride bırakarak yeni bir rekor kırdı. Victoria eyaletinin başkenti Melbourne 35,5 dereceyle en sıcak 24 saatini, Batı Avustralya'nın başkenti Perth, tarihinin en sıcak yazını geçirdi. Güney Avustralya en kuru ocak ayını, Canberra 4 gün üst üste 39 derece , Victoria eyaleti 4 gün üst üste 41 derecenin üzerinde, Perth ise 29.7 derece ile tarihinin en sıcak gecesini yaşadı. Diğer rekorlar ise eyaletlerdeki kentlerden benzer derecelerle geldi."

İklim Konseyi yetkilisi Lesley Hughes, yaptığı açıklamada, ‘kızgın yaz’ın çeşitli bölgelerde yangınları da beraberinde getirdiğini, çok ciddi hasarların meydana geldiğini söyledi. İklim değişikliklerinden dolayı yükselen hava sıcaklıklarıyla zor anlar yaşandığını hatırlatan Hughes, "Biz zorluk çekiyoruz ama çocuklarımız, torunlarımız daha çok zorluk çekecek" dedi.

Avustralya genelindeki sıcak yazın en fazla etkilediği ve kuraklık yaşanan Queensland ve Yeni Güney Galler eyaletlerine maddi destek Avustralya federal hükümetinin gündemine gelmiş, hükümet bölgeye parlamentoda da kabul edilen 320 milyon dolarlık yardım yapacağını açıklamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizgin-yaz-bu-daha-baslangic_117952.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!