Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızılderililere Ev, Alışveriş Merkezi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'ye yurt dışından gelmek isteyen birçok yatırımcının bulunduğunu bildirdi. Çağlayan, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Heyeti'ni kabulünde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

yapi.com.tr / AA
Kızılderililere Ev, Alışveriş Merkezi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Heyeti'ni kabulünde, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yurt dışından iki yatırımcı ile görüşmeye başladığını belirten Çağlayan, bir ay içerisinde konuyu kamuoyu ile paylaşacağını ve sadece yapılacak bu iki yatırımın 7-8 milyar doların üzerinde olacağını söyledi. Çağlayan, ''Türkiye, şu anda dünyada en iyi yatırım yapılabilir ülkeler arasındadır'' dedi.

Bakan Çağlayan, ihracat ve ithalat ile ilgili rakamları günlük izlediklerini kaydederek, bu yıl Orta Vadeli Program'daki 127 milyar dolarlık ihracat hedefinin geçileceğini bildirdi ve cumhuriyet tarihinin yeni bir rekorunu kırmayı hedeflediklerini söyledi.

Bunu da ithalatla ihracat yapan değil, ithalatı mümkün olduğunca azaltan bir yapıya dönmüş Türkiye ile gerçekleştireceklerini ifade eden Çağlayan, Avrupa'nın getireceği olumsuzluğun telafisi için yeni pazarlar üzerinde çalıştıklarını ve hedef ülkeleri revize ettiklerini anlattı.

''Kuzey Amerika'daki Kızılderililerle başlattığımız bir temas var''

Yeni pazarlar konusunda önemli çalışmalar yaptıklarının altını çizen Çağlayan, Kuzey Amerika'daki Kızılderililerle başlattıkları temasların bulunduğunu, ABD senatosuna sunulan tasarının netleşmesiyle beraber, ABD hükümetinin Kızılderili bölgelerindeki alt ve üst yapı yatırımlarının finansmanını yapacağını bildirdi.

Çağlayan, ''Bu finansman ile birlikte Türk müteahhitlik sektörüne önemli işler çıkacağı kanaatindeyiz. Bunu ilk söylediğimizde, 'Çok uzak nasıl gidilir' denildi. Artık uzaklıklar izafi kavramlardır. Biz dünyanın her yerinde olmak zorundayız, biz dünya devletiyiz. ABD'de Kızılderililerle başlattığımız projeler son derece yoğun, eylül ayında bir toplantı gerçekleştireceğiz'' diye konuştu.

Bakan Çağlayan, Kızılderililerin artık evlerde oturmak istediklerini belirterek, proje kapsamında konut ve alışveriş merkezlerinin yapılacağını söyledi. Çağlayan, konu ile ilgili çalışmalarının 1.5-2 yıldır devam ettiğini ve kabile reisleri ile görüştüklerini kaydetti.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilderililere-ev-alisveris-merkezi_88458.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!