Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızılırmak Boruları Patlıyor

Konuya ilişkin TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’ndan (İMO) yapılan açıklamada boru hattının yapımında olağan yasal prosedürlere uyulmadığı, uygulamanın “plansız ve projesiz bir şekilde” hayata geçirildiği vurgulanıyor. Boruların inşası sırasında “Afet Durumu” ilan edildiği belirtildiği açıklamada, maliyeti karşılamak amacıyla Hazine’den doğrudan

Cumhuriyet ANKARAAnakent Belediyesi’nin Kızılırmak suyunu kente taşımak amacıyla döşediği borular sık sık patlıyor. Kızılırmak suyunun kente verilmeye başlandığı mayıs ayının sonundan itibaren, suyun taşındığı borularda patlamalar olduğu ve bu nedenle akışın düzenli olmadığı belirtiliyor. Konuya ilişkin TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’ndan (İMO) yapılan açıklamada boru hattının yapımında olağan yasal prosedürlere uyulmadığı, uygulamanın “plansız ve projesiz bir şekilde” hayata geçirildiği vurgulanıyor. Boruların inşası sırasında “Afet Durumu” ilan edildiği belirtildiği açıklamada, maliyeti karşılamak amacıyla Hazine’den doğrudan para alındığı ve projenin planlamasına zaman ayrılmadığı dile getiriliyor.

Açıklamada, “Bitirilmemiş proje bitirilmiş olarak gösterildi” ifadesine yer verilerek şu anda Kızılırmak’tan söz konusu borular vasıtasıyla günde 150 bin metreküp su aktarıldığı, halbuki başkentin günlük su ihtiyacının 900 bin metreküp olduğu ve bu miktarın, ihtiyacın çok altında olduğu bilgisine yer veriliyor. Gökçek’in, yurttaşlar bilmeden “21 gündür Kızılırmak suyu veriyorum” dediği günlerde bile üç boru hattından sadece birinin aktif olarak işlediğinin belirtildiği açıklamada Ankara Valiliği’ne bağlı İl Sağlık Müdürlüğü’nün, Kızılırmak suyunun kapasitesi ve zararları konusunda Ankakent Belediyesi ve ASKİ’yi uyardığı dile getiriliyor. Açıklamada şu görüşlere yer veriliyor:

‘Değerler sürekli değişiyor’

“İl Sağlık Müdürlüğü’nün yazısında da belirterek Büyükşehir Belediyesi’ni uyardığı gibi, Ankara’ya 2008 Haziran ayından itibaren verilen şebeke suyunun değerleri sürekli değişiyor. Melih Gökçek’in ‘Ankara’ya 21 gündür Kızılırmak suyu veriyorum’ dediği 2008 Mayıs ayı döneminde Ankara’ya 150 bin metreküplük Kızılırmak suyu, haziran ayının ortasından itibaren de 360 bin metreküplük Kızılırmak suyu veriliyordu. Bugünlerde ise şebekeye ancak 150 bin metreküp Kızılırmak suyu verilebiliyor. Çünkü Melih Gökçek’in ‘Dünyanın En Hızlı Su Temini Projesi’ deyip ödül verdirdiği Kızılırmak içme suyu hattı projesinde, içme suyu projesi prosedürleri tamamlanmadan Bakanlar Kurulu kararıyla inşaata başlanmıştır. Bu nedenle Kızılırmak içme suyu hattında halen patlamalar ve arızalar meydana gelmektedir. Böylece, Kızılırmak suyunun şehre verilen oranlarında değişiklikler olmaktadır. Bu durum da şebeke suyunun parametre ve sağlık değerlerini sürekli değiştirerek insan sağlığı açısından riskli durumlar oluşturmaktadır.”

‘Tam kapasiteyle çalışmıyor’

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İMO Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan, Kızılırmak suyu projesinin çok hızlı hayata geçirildiğine dikkat çekerek “Boruların imalatının acilen yetiştirilmesi için gereken teknik şartnamelere uyulmadığını” vurguladı. Kızılırmak suyunun tam kapasiteyle verilmediğine dikkat çeken Ersan, “Su verilmeye başlandıktan kısa bir süre sonra borular patlamaya başlıyor. Bu durum hiç sağlıklı değil. Borular düşük kapasiteyle çalışıyor” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilirmak-borulari-patliyor_63527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!