Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızılırmak'ın Enerji Maliyeti Meclis Gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara’ya getirildiği günden bu yana tartışmalara neden olan Kızılırmak suyunun enerji maliyetini TBMM gündemine taşıdı.

Hürriyet Gazetesi
Kızılırmak'ın Enerji Maliyeti Meclis Gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Kızılırmak’tan Ankara’ya getirilen suyun arıtma ve elektrik gibi yüksek giderleri de beraberinde getirdiğini kaydederek konuyu TBMM gündemine taşıdı. Konuyla ilgili araştırma sonuçlarının ve uyarıların uzmanlarca kamuoyuna sunulduğuna dikkat çeken Ateş soru önergesinde, "Uzmanlarca yapılan uyarılarda arıtma teknolojilerine harcanan yüksek miktardaki kaynağa, Kızılırmak Projesi’nin ilk yatırım ve proje maliyetinin yüksekliği gibi konulara dikkat çekilmektedir. Araştırma sonuçlarında, halen Türkiye’nin en pahalı suyuna sahip olduğu Ankara halkının ilerleyen yıllarda da karşılaşacağı sorunlar açıkça belirtilmiştir" ifadelerine yer verdi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından yanıtlanması istemiyle verilen soru önergesinde Ateş, Kızılırmak suyunun sadece Kesikköprü’den Ankara’ya ulaşması için aylık ortalama 8 milyon TL elektrik gideri ödendiğinin öne sürüldüğüne dikkat çekti. Kızılırmak suyunun devreye girmesinden önceki son üç yılda Ankara’ya hangi kaynaklardan su verildiğini ve bu suların arıtma tesislerine ulaşması için harcanan elektrik giderini soran Ateş, önergesinde ayrıca şu sorulara yer verdi:

Aynı dönem için yıllar itibariyle arıtma için ne kadar harcama yapılmıştır.

Kızılırmak suyu devreye girdikten sonra suyun ASKİ İvedik arıtma tesislerine ulaştırılması için en kadar elektrik gideri yapılmıştır? Aylara göre dağılımı nedir?

Yaz aylarında Kesikköprü Barajından su kullanma oranını artması bu maliyetleri en kadar yükseltecektir?

Elektrik ve arıtma giderlerinde yaşanan artışın nedenleri nelerdir? Yüksek giderlerin Ankara Büyükşehir Belediye bütçesine ne kadar ek maliyet getirecektir?

Kızılırmak suyunun Ankara’ya verilmesiyle birlikte artan elektrik ve arıtma giderlerinin abone sayısına düşen ortalama miktarı nedir?

Ankara’ya Kızılırmak suyunun verilmesi nedeniyle damacana su satışında yaşanan bir artış var mıdır? Miktarı nedir?

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilirmakin-enerji-maliyeti-meclis-gundeminde_66785.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!