Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Kızılırmak'tan Getirilen Su Mogan'a Zarar Verir'

Çevre Mühendisleri Odası, Mogan'a verilen Kızılırmak suyunun gölün ekolojik yapısında "büyük" değişiklikler meydana getirebileceği konusunda yetkilileri uyardı. Kızılırmak suyunun Mogan gölüne, su seviyesinin iyice düştüğü gerekçesiyle geçen ay bizzat Anakent Belediye Başkanı Melin Gökçek 'in de katıldığı bir törenle verilmesi yeni bir tartışma

Cumhuriyet ANKARAÇevre Mühendisleri Odası, Mogan'a verilen Kızılırmak suyunun gölün ekolojik yapısında "büyük" değişiklikler meydana getirebileceği konusunda yetkilileri uyardı.

Kızılırmak suyunun Mogan gölüne, su seviyesinin iyice düştüğü gerekçesiyle geçen ay bizzat Anakent Belediye Başkanı Melin Gökçek 'in de katıldığı bir törenle verilmesi yeni bir tartışma başlattı. Kızılırmak suyunun "İnsan sağlığına zararı var mı yok mu" sorularına bu defa bu su "Mogan'ın ekolojik yapısını değiştirir mi" sorusu eklendi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Heval Sarıtaş, Kızılırmak suyunun Mogan'a verilmeye başlandığını ancak bu suyun taşıdığı kirlilik yükününün bilindiğine dikkat çekti. Sarıtaş, "Kızılırmak, birçok şehrin atık ve sanayi suyunu toplayan bir su. İçinde sülfat, sodyum klörür gibi birçok ağır metal sınır değerleri dönem dönem artan maddeler var. Dolayısıyla kirlilik oranı fazla bir suyu Mogan'a aktarıyorsunuz" dedi. Kızılırmak suyunun Mogan'a verilmesiyle gölün su ihtiyacının karşılanabileceğini ama gölün bir ekosisteminin, gölde yaşayan canlıların alıştığı bir yapının olduğunu kaydeden Sarıtaş, "O ekosisteme kirlilik yükü olan farklı bir su veriyorsunuz. Kızılırmak suyu Mogan'ın su ihtiyacını karşılar ama gölün ekolojik yapısında büyük değişiklikler meydana getirir" diye konuştu.

Öte yandan Sarıtaş, Mogan gölünde bugün yaşanan en büyük sıkıntının suyun azalmasından çok tesislerden bırakılan atıkların neden olduğu yoğun kirlilik olduğunu söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilirmaktan-getirilen-su-mogana-zarar-verir_62240.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!