Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

KKTC Başbakanı Tatar: “Kapalı Maraş’ın Statüsü Değişmeli”

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 'Hayalet Şehir' olarak da bilinen Kapalı Maraş'ın askeri bölge statüsünden sivil statü olarak değişmesi gerektiğini söyledi.

yapi.com.tr
KKTC Başbakanı Tatar: “Kapalı Maraş’ın Statüsü Değişmeli”

Kapalı Maraş’ın statüsünün askeri bölgeden, vatandaşlar için erişilebilir bir KKTC yerleşim bölgesi olarak değişmesi gerektiğini söyleyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, "Statünün değişmesi ve kentin açılmasının ardından, Taşınmaz Mal Komisyonu kararlarını alacak." dedi.

DHA’da yer alan habere göre; Tatar, Kapalı Maraş'taki otel sahipleri ile de temas halinde olduklarını söyledi. Kıbrıs'ta çözüm konusunda açıklamalarda bulunan Tatar, "Biz iki ayrı, yan yana ve mümkünse AB çatısı altında devlet fikrini destekliyoruz" dedi. Rum Katimerini gazetesine özel açıklamalar yapan Tatar, Kapalı Maraş'ın uluslararası hukuk çerçevesinde açılacağını ifade etti.

Tatar şöyle devam etti: "Taşınmaz Mal Komisyonu bazı kararlar alacak. Bundan dolayı, bölgenin statüsünün askeri bölgeden, vatandaşlar için erişilebilir bir KKTC yerleşim bölgesi olarak değişmesi gerekir. Statünün değişmesi ve kentin açılmasının ardından, Taşınmaz Mal Komisyonu kararlarını alacak. Vakıflar İdaresinin de bazı talepleri vardır. Haklı olmaları durumunda, kullanıcılar Vakıflara (EVKAF) kira ödemeye başlayacak. Devlet de bu küçük bölgenin alt yapısını yapacak. Bazı binalar sahipleri tarafından tamir edilecek, bazıları da yeniden inşa edilmek için yıkılacak. Aynı şey oteller için de geçerlidir. İlgili mülk sahipleriyle temas içerisindeyiz."

Kıbrıs'ta herkesin çözüm istediğini kaydeden KKTC Başbakanı Tatar, "Fakat önemli olan doğru planlamadır. Çözüm kalıcı ve sürdürülebilir olmalıdır. Adanın bu bölümünde ayrı bir halk, Kıbrıs Türk halkı vardır. Bu insanlar 46 yıldır kendi devlet çatıları altında, KKTC devletinin çatısı altında yaşamaktadır. Türkiye bizi destekliyor, bununla birlikte biz kendi kendimizi yönetiyoruz. Herhangi bir anlaşmanın bu gerçeklikleri göz önüne alması gerekecek. Ortak kabul edilebilir bir çözümün, iki ayrı devlet temelinde bir arada yaşamayı sağlayacağına inanıyorum. Biz federasyonu, AB’ye katılım, serbest dolaşım, özgürlüklerle birlikte, tek (üniter) devlete daha yakın bir yapı olarak yorumluyoruz. Kıbrıslı Türkler için hayati tehditlerin ortaya çıkmasına izin vermemiz söz konusu değildir." ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kktc-basbakani-tatar-kapali-marasin-statusu-degismeli_178883.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!