Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Modern Zamanların Nuh'un Gemisi İnşa Edilecek

Güney Afrika'da inşa edilmesi planlanan modern zamanların Nuh’un Gemisi, nesli tükenmekte olan bitki ve canlıları korumayı hedefliyor.

yapi.com.tr
Modern Zamanların Nuh'un Gemisi İnşa Edilecek

İlüstrasyonlar Jurassic Park filminde dinozorların bulunduğu kompleksi andırıyor. Güney Afrika'da inşa edilmesi planlanan bu yer modern bir Nuh gemisi. Adı da zaten bu nedenden ötürü 'Nuh'un Gemisi' olarak kondu. Amacı dünyada nesli tükenmekte olan her bitki ve canlıdan birkaç adedi güvenli şekilde korumak.

Devasa bir akvaryumu da barındıracak olan bu iddialı proje son teknoloji ile doğanın bir birleşimi olacak. Dünyada biyolojik çeşitliliğin hızla azalması karşısında atılacak bu adım için henüz icat edilmemiş teknolojilerin kullanılması gerekecek.

Euronews Türkçe’den Sertaç Aktan’ın haberine göre; 100 kilometrekare büyüklüğündeki alanda kurulacak olan tesis Güney Afrika'nın kuzeydoğu yakasında olacak. Proje Richard ve Hein Prinsloo-Curson kardeşlerin hayali. İnşaatına 2020 Ağustos'unda başlanacak olan projenin maddi desteği dünya genelinde insanların yaptığı bağışlardan geliyor. 'Crowdfunding' yöntemi ile projeyi hayata geçirmeyi isteyen Curson kardeşler toplamda 5,5 milyar dolara ihtiyaç duyuyor.

Hiçbir hükümet veya devletten para kabul etmeyeceklerini açıklayan Richard, bu yöntem ile doğrudan bağışçılara karşı sorumlu olacaklarını ve bunun için de tam anlamıyla şeffaf olmak zorunda olacaklarını belirtiyor.

Nuh'un Gemisi tamamlandığında ana gelirini ziyaretçiler oluşturacak ancak bu aşamada bağış yapanlar için ücretsiz olması planlanıyor.

Kurulacak olan parkta hologramlar gibi son nesil teknolojilerin yer alacağını anlatan Richard, tıpkı Jurassic Park filminde olduğu gibi gelenlere unutamayacakları bir tecrübe yaşatacaklarını belirtiyor.

Başka gezegenlerde yaşam için deney ortamı
Devasa atmosferik iklim kubbelerinin yer alacağı projede ziyaretçiler Antarktika soğuğunu veya aşırı nemli bir tropik orman iklimini tecrübe edebilecekler. Bu proje ile aynı zamanda başka gezegenlerde kendi kendini destekleyebilen mini ekosistemler yaratılıp yaratılamayacağı test edilmiş olacak.

Yenilenebilir enerji ve geri dönüştürülmüş malzeme
Tesisin enerji ihtiyaçlarının bir kısmının jeotermal kaynaklardan bir kısmının da güneş enerjisi üreten camlardan elde edilmesi planlanıyor. Yapımda kullanılacak materyallerin çoğunun da geri dönüştürülmüş malzeme olacağı kaydedildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/modern-zamanlarin-nuhun-gemisi-insa-edilecek_179310.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!