Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Klavye Devri Kapanıyor

Türk teknoloji şirketi CTD Systems, uzun zamandır beklenen, Türkçe konuşmaları bilgisayarda yazıya dönüştüren Dikte adlı yazılımı tamamladı. Teknoloji, klavyeyi aradan çıkararak, kullanıcının sesini bir kez bilgisayara tanıtmasının ardından devreye giriyor, ayrıca sesle bilgisayara komut da verilebiliyor.

Radikal Gazetesi
Klavye Devri Kapanıyor

Türk teknoloji şirketi CTD Systems, uzun zamandır beklenen, Türkçe konuşmaları bilgisayarda yazıya dönüştüren Dikte adlı yazılımı tamamladı. Teknoloji, klavyeyi aradan çıkararak, kullanıcının sesini bir kez bilgisayara tanıtmasının ardından devreye giriyor, ayrıca sesle bilgisayara komut da verilebiliyor. Ar-Ge Müdürü Çetin Çetintürk, konuşma tanıma sistemleri üzerine sekiz yıldır yürüttükleri çalışmalar sonucu geliştirilen Dikte’nin bugüne kadar dünyada yapılmış ilk ve tek Türkçe konuşma-tanıma sistemi olduğunu söylüyor.

Çetintürk, çalışmanın neden uzun sürdüğünü de açıkladı: “Türkçe sondan eklemeli bir dil olduğu için kelime çeşitliliği çok fazla. Geliştirdiğimiz sistem, dünyanın en yüksek kapasiteli, en hızlı sistemi.” Dikte kullanılırken, mikrofon takmak veya masada mikrofon bulundurmak, konuşurken düzgün telaffuz etmek, cümleleri doğru seslendirmek gerekiyor. Kullanıcının sesini bilgisayara tanıtması işlemi üç-dört saat sürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/klavye-devri-kapaniyor_64766.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!