Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Klima Bakanlığı Harakete Geçirdi

Tokat Gökmedrese Müzesi Müdiresinin makam odasına takılan ve medresinin tarihi yapısını bozduğu iddia edilen klima, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Tarihi yapıyı bozduğu gerekçesiyle bölgede tepkilere neden olayın üzerine harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, konuyla ilgili araştırma başlattı.

Yeni Şafak Gazetesi
Klima Bakanlığı Harakete Geçirdi

Tokat Gökmedrese Müzesi Müdiresinin makam odasına takılan ve medresinin tarihi yapısını bozduğu iddia edilen klima, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı harekete geçirdi. ANKA'nın edindiği bilgilere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı konuyla ilgili araştırma başlattı. Tokat'ın önemli tarihi eserlerinden biri olan ve 1277 yılında Anadolu Selçuklu döneminde inşa edilen Gökmedrese Müzesi Müdürü, Medresenin Selçuklu süslemelerinin bulunduğu giriş kapısına klima taktırdı.

Tarihi yapıyı bozduğu gerekçesiyle bölgede tepkilere neden olayın üzerine harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, konuyla ilgili araştırma başlattı. Klimanın gelen tepkiler üzerine kaldırıldığı öğrenilirken, bakanlık yetkilileri klima kaldırılmış olsa bile, yine de inceleme gerektiren bir durumun ortaya çıktığı kaydedildi.

Kurul soruşturma isteyebilir

Öte yandan yetkililer, bölgedeki Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Koruma Kurulunun konuya ilişkin bir karar vereceğini belirterek şunları kaydettiler:

“Bölgedeki Koruma Kurulu inceleme başlatacaktır. Kurul izin vermez değil, bir sürü tarihi yapıda gereke sıtma, soğutma gerekse de soğutmaya yönelik tesisatlar, binanın fiziki koşulları göz önüne alınarak yapılabiliyor. Ancak tam tersi de olabilir. İlgili bölge koruma kurulu gerekiyorsa ilgililer hakkında soruşturma isteyebilir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/klima-bakanligi-harakete-gecirdi_65178.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!