Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Klima Montajına Yetişemediler

Bazı bölgelerde 50 derecenin üzerine çıkan sıcak hava, klima satışlarını patlattı.

Vatan Gazetesi/Necla DALAN
Klima Montajına Yetişemediler

azı bölgelerde 50 derecenin üzerine çıkan sıcak hava, klima satışlarını patlattı.

Gölgede 50 derecenin üzerine çıkan ve rekor kıran sıcak hava, klima satışlarını patlatırken klima üreticileri de montaj ve servis hizmetlerini aksatmamak için önlem almaya başladı. Son bir haftada satışlarda markasına göre yüzde 20’den başlayıp yüzde 80’e ulaşan oranlarda artış olduğu, bazı firmaların bir hafta veya 15 gün sonrasına montaj tarihi verdiği belirtilirken Arçelik ve Baymak gibi firmalar, klima ihtiyacının az olduğu bölgelerden sıcakların bunalttığı merkezlere teknik ekip transfer etmeye başladılar. Bazı firmalar ise teknik serviste yığılma olmaması için montaj saatini de gece 23.00’a kadar uzattı.

Ürün krizi henüz yok
Türk insanının son dakika harekete geçme alışkanlığı yüzünden klima satışlarının hızlandığını söyleyen Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, “Şu anda klima satış hızı normalin üzerinde. Herkes aynı anda klima almaya kalkınca ürün yetiştirmek de satılan ürünün servisini yapmak da zorlaşır. Bizim açımızdan baktığımızda ürün sıkıntısı yaşamıyoruz. Çünkü hazırlıklıyız. Bizim için talep patlaması sürpriz olmadı ama son dakika satışlar yüzünden servisler bir miktar sıkıntı yaşıyor” diye konuştu.

Müşterilerine 3 yıl garanti, 18 ay vade, ücretsiz montaj ve nakliye gibi imkanlar sunduklarını kaydeden Özdemir, servis konusunda doğabilecek sıkıntılara karşı önlem aldıklarını da anlattı. Özdemir, “Klima konusunda yoğun çalışmayan teşkilatlarımızdan yoğunluğun fazla olduğu bölgelere teknik servis transfer ediyoruz. Örneğin Ağrı’da klima az satılıyorsa oradaki ekibi ihtiyaç olan bölgelere kaydırıyoruz” diye konuştu.

Çalışma süresi uzadı
Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan da servis hizmetlerinin aksamaması için Anadolu ve Karadeniz’den teknik ekiplerini Marmara ve Ege gibi yoğun bölgelere kaydırdıklarını söyledi. Servis ekiplerinin çalışma saatlerini de artırdıklarını belirten Akdoğan, “Şu anda tüm ekiplerimiz sabah 08.00’dan gece 23.00’a kadar montaj yapıyor. Türk insanı son dakika harekete geçtiği için normal seyreden satışlar bir anda arttı. Şu anda mevsim normallerinin yüzde 20 üzerinde satış yapıyoruz” dedi.

Ürün yetiştirememe gibi bir sıkıntı yaşamadıklarını kaydeden Akdoğan, sezon başı gelen artışın aynı hızla sürmesi halinde Temmuz’dan sonra sorun yaşanabileceğini vurguladı. Akdoğan, “Sezon başı artış olduğu için kimse şu anda ürün sıkıntısı çekmiyor. Ama artış bu hızla giderse Temmuz ve Ağustos’ta talebi karşılayamamak, insanlara ileri tarihler vermek gündeme gelebilir” dedi.

Son bir haftada tam 105 bin klima satıldı
Türkiye’de geçen yıl 1.6 milyon adet klima satılırken bu yılın 6 ayında satılan klima sayısı ise 1.3 milyon adedi buldu.

Sıcaklık alarmının verilmesinin ardından son 15 günde satışlar hızlandı. Son bir haftada 105 bin adedin üzerinde klima satışı gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

Klima satışlarının bu yıl sıcak hava gibi rekor kıracağı, klima sektörünün bu yılı 2.5 milyon adedin üzerinde bir satış rakamı ile kapatacağı tahmin ediliyor.

Arçelik, Vestel, Bosch, Baymak, LG, İklimsa gibi devlerin rekabet ettiği klima sektöründe fiyatlar 440 YTL’den başlıyor, 3 bin 400 YTL’ye kadar çıkıyor.

Firmalar, müşterilere 5 aydan 36 aya varan taksit imkanı, ücretsiz montaj ve nakliye gibi avantajlar sunuyor.

Vantilatör satışlarında da büyük patlama yaşanıyor. Sadece son 2 günde irili ufaklı 40 binin üzerinde vantilatör satılmış olabileceği tahminleri yapılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/klima-montajina-yetisemediler_54986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!