Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Koalisyon Sonrası İstikrar Sağlanmazsa İnşaat Sektörü Frene Basabilir

Koalisyon olasılıklarının konuşulduğu şu günlerde inşaat sektörünün oyuncuları kararı heyecanla bekliyor. Değerleme firmaları seçim öncesi konut satışlarında yaşanan yoğunluğun azaldığını belirtse de henüz piyasalara yansıyan olumsuz bir durumun olmadığını söylüyor. Ancak koalisyon sonucunda istikrar sağlanamazsa sektörün frene basması gerekebilir.

Koalisyon Sonrası İstikrar Sağlanmazsa İnşaat Sektörü Frene Basabilir

Seçim öncesi süreçte inşaat sektörünün frene basmadığını vurgulayan TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. İdari İşler ve İş Geliştirme Müdürü Özge Aklar, koalisyon sürecinin beklenen siyasi istikrar ortamını sağlayamaması durumunda, inşaat sektörünün bu defa frene basmak durumunda kalabileceğini vurguladı. Seçim sonrasında geçen süreçte, henüz piyasalara yansıyan bir olumsuzluk olmadığını belirten Aklar, “Herkes siyasi süreci takip ediyor. Aslında bu da bir bekleme ve durağanlık getiriyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin son yıllarda konut satışlarına da yansıyan en önemli avantajının siyasi istikrar olduğunu dile getiren Aklar, “Seçimlerden sonra, uzun zamandan beri ilk defa siyasi anlamda bir belirsizlik sürecine girildi. Bu da aslında “bekle ve gör” politikasını çağırıyor. Bu nedenle koalisyon sürecinin bir an önce sonuçlanması çok önem taşıyor” dedi.

Aklar, “TSKB Gayrimenkul Değerleme olarak danışmanlık faaliyetlerimizde, seçim öncesi olumsuz bir seyir olmadığını gözlemledik. Gerek lansmanların gerekse de mevcut projelerin devamlılığını sürdürdüğünü gördük. Yani sektördeki hareketlilik devam etti, ticari gayrimenkullerde durağanlık gözlense de özellikle konut kısmının daha hareketli olduğunu gözlemledik” diye konuştu.

“Çözüm odaklı olmak gerekli”

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Cansel Turgut Yazıcı ise, inşaat sektöründe sürdürülebilirliğin önemine değinerek, “Sektörün ciddi sorunları ve problemleri var, vatandaşın da erişilebilir konut ihtiyacı var ama sektör arsa fiyatları ve artan maliyetler nedeni ile bunu karşılayamıyor” dedi.
Seçim sonuçları açısından “Koalisyon eğer iyi bir ekip olarak ve sonuç odaklı çalışırsa hem sektör hem de herkes için kazanım olur” diyen Yazıcı, “Önemli olan yapıcı ve çözüm odaklı olmak; hem teşhisi hem de tedaviyi doğru şekilde ve zamanında yapabilmek. Karar alma süreçleri durursa veya uzarsa inşaat sektöründe sıkıntılar olabileceğini düşünüyorum” şeklinde ifade etti.

“Piyasalarda olumsuz bir refleks oluşmadı”

Türkiye'deki siyasi sürecin inşaat sektörü üzerindeki etkilerini 2015 genel seçimleri öncesi ve sonrasındaki gelişmelere göre değerlendirmemizin daha doğru olacağını ifade eden
Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİD) Genel Sekreteri Hakan Şişik, “Türkiye genelinde konut satışları 2015 Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde19,4 oranında arttığını ve bunun yanında ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 18,2 arttığını gözlemliyoruz. Bu veriler seçim öncesi alıcının fiyat artışlarına rağmen sektörü güvenli bir yatırım aracı olarak gördüğünü gösteriyor” dedi.

Şişik, şunları söyledi: “Toplumun koalisyon kültürünü kısa zamanda özümsediğini ve özellikle piyasaların olumsuz bir refleks oluşturmadığını görüyoruz. Piyasalar koalisyon hükümeti kurulacağı yönündeki inancını koruyor. Bu yaklaşımlar inşaat sektörü üzerinde olumlu veya olumsuz bir etki yaratmamakla beraber durağan bir görüntü çiziyor. AYİD olarak kısa zamanda bir koalisyon kurulacağına ve inşaat sektörünün yakaladığı ivmeyi kaldığı noktadan devam ettireceğine inanıyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/koalisyon-sonrasi-istikrar-saglanmazsa-insaat-sektoru-frene-basabilir_132368.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!