Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''KOBİ'ler Daha Fazla Desteklenmeli''

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İASOB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, KOBİ'lerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

yapi.com.tr / AA
''KOBİ'ler Daha Fazla Desteklenmeli''

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İASOB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, KOBİ'lerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Uğurtaş, İASOB Haber'de yer alan açıklamasında, üretmeden, ihracat yapmadan, sadece sıcak para girişiyle ekonomiyi büyütmenin mümkün olmadığını ifade etti.

Türkiye'nin bugün yaşadığı ekonomik sorunların, sanayici-ihracatçının rekabet etme gücünün zayıflamasından kaynaklandığını, KOBİ'lerin mevcut koşullarda, yeni yatırım ve ihracat düşünmek yerine varlıklarını sürdürebilme mücadelesi verdiğine dikkati çeken Uğurtaş, bu nedenle ülkenin ihracatının çok sığ kaldığını savundu. Uğurtaş, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin ihracat verileri incelendiğinde, çok az sayıda firmanın, çok az sayıda ülkeye, çok az sayıda ürünle ihracat yaptığı görülmektedir. Dış Ticaret Müsteşarlığının 2009 yılı verileri ile yaptığı araştırma sonucuna göre, Türkiye'den ihracat yapan firmaların yüzde 46'sı, tek bir ülkeye ihracat yapmaktadır. Aynı araştırma sonuçları, toplam ihracatçı firmaların yüzde 80'inin, toplam ihracatın sadece yüzde 5'ini gerçekleştirdiğini göstermektedir.

İhracatı derinleştirecek ve farklılaştıracak yetenekleri olan ancak enerji ve işçilik maliyetlerinden kaynaklı rekabet eşitsizliği yaşayan KOBİ'lerimizin daha fazla desteklenmesi gerekmektedir.''

Uğurtaş, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ'in bürokrasiyi azaltarak, ihracat pazarlarını çeşitlendirmek ve ihracatçı KOBİ sayısını artırmak açısından olumlu bir adım olduğunu belirtti.

Hükümetin, 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşması için, bu desteklerin yanı sıra KOBİ'lerin üretim kalemlerindeki ana girdi maliyetleri üzerinde ciddi çalışmalar yapması gerektiğini ifade eden Uğurtaş, ''Rekabet şansı olmayacak fiyata mal olan bir ürünün ihraç edilmesi için desteklenmesi, ikinci derecede önemlidir. KOBİ'ler için birinci derecede önemli olan üretim maliyetlerinde indirim sağlayacak uygulamalardır'' görüşünü dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kobiler-daha-fazla-desteklenmeli_87693.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!