Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Koca Site Yağmurda Kaydı

Ege'yi felce uğratan şiddetli yağışlar, Kuşadası'nda 62 dairenin bulunduğu bir sitede yaşayan 65 kişiyi ölümle burun buruna getirdi. Önceki gece başlayan kaymalar nedeniyle bazı apartmanların ortasında çatlaklar oluştu. Vatandaşlar korkuyla sokağa fırladı, bazıları ise evlerini terk etmek istemedi.

Yeni Asır Gazetesi
Koca Site Yağmurda Kaydı

Ege'yi felce uğratan şiddetli yağışlar, Kuşadası'nda 62 dairenin bulunduğu bir sitede yaşayan 65 kişiyi ölümle burun buruna getirdi. Önceki gece başlayan kaymalar nedeniyle bazı apartmanların ortasında çatlaklar oluştu. Vatandaşlar korkuyla sokağa fırladı, bazıları ise evlerini terk etmek istemedi. Kuşadası Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı, Marina Tuntaş Sitesi'ndeki 5 bloktaki 50 daireyi, ayrıca Işıkkent Sitesi'nde 8 daire ve Nurgül Apartmanı'ndaki 4 daireyi boşaltarak mühürledi.

Sinyal verdi

Şiddetli sağanak yağışlar sonucu Kuşadası Türkmen mahallesindeki Marina Tuntaş Sitesi ile Kadınlar Denizi Mahallesi'ndeki Işıkkent Sitesi ve Nurgül Apartmanı'nın bulunduğu bölgelerde heyelan meydana geldi. Heyelan sonucu meydana gelen toprak kaymalarıyla birlikte binalarda çökmeler oluştu. Balkonlar yıkıldı, bahçe duvarları çöktü. Ayrıca çevredeki yollar ve sitelerin bahçelerinde toprak kayması sonucu derin yarıklar oluştu.

İki site ve bir apartmanda meydana gelen toprak kaymaları sonucu Kuşadası Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından önlemler alındı. Apartmanların boşaltılarak mühürlenmesinin ardından vatandaşlar belediye tarafından otellere yerleştirildi. Site ve apartmanlar güvenlik şeridine alındı, girişler yasaklandı. Bu arada, toprak kayması ihtimaline karşı bir otopark da mühürlendi.

Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, önceki gün şiddetli yağış sonrası Tuntaş Marina Sitesi'nde heyelanın başladığını, yapılan inceleme sonucu tahliye kararı alındığını bildirdi. Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün de, heyelana zamanında müdahale edilerek toprak kayması sonucu tehlike arz eden tüm apartmanların boşaltılıp mühürlendiğini açıkladı. Altungün, Afet İşleri Müdürlüğü'nden teknik ekip istediklerini de sözlerine ekledi. Altungün, "Tuntaş Marina Sitesi'nin ruhsatı 2004 yılında verildi. 2006 yılında oturma ruhsatı alınan sitedeki yapıların tamamı için zemin etüdü yapıldı. Oturma ruhsatının verildiği 5. yıl meydana gelen bu durum kaygı vericidir. Sitenin oturulur hale gelmesi için her türlü işlem yapılmış. Ancak ihmal var mı bakılacak" dedi.

Müteahhit: Haberim yok

Yağmurların başlamasıyla binada kayma hissettiklerini söyleyen site bekçisi Adil Deniz, "Sitenin iki blokunda tehlike seziyorduk. Binaları yapan müteahhite durumu bildirdik. Yapabileceği bir şey olmadığını söyledi" dedi. Daha önceden yaşanan tehlikeden haberi olmadığını savunan Tuntaş Marina Sitesi müteahhidi Ferruh Şenkaya ise, "Toprak kaymasından meydana gelen bir olayla karşı karşıyız. Belediye gerekli tedbirleri aldırdı. Bilirkişi incelemesi sonucu sorumlu kimse belirlenir" diye konuştu.

Ege Bölgesi, suların altından çıkamadı

Hafta başından itibaren devam eden şiddetli yağış yüzünden Ege Bölgesi'nin dört bir yanı sular altında kaldı. Muğla'nın Dalaman ilçesi ve Kapukargın köyü, Dalaman Sanayi Sitesi, evler ve yollar sular altında kaldı. Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz, sular altında kalan evlerin belirlendiğini, vatandaşlara gereken yardımın yapılacağını açıkladı. Deniz, ekili alanlarla meyve ağaçlarının da suların altında kaldığını söyledi. Şiddetli yağan yağmur, Büyük Menderes Nehri'ni de taşırdı. Taşkın nedeniyle Koçarlı - İncirliova yolu trafiğe kapandı. Taşkın nedeniyle Koçarlı Ovası'nda binlerce dönüm tarım arazisi sular altında kaldı. Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Rıza Aslan, tarihin en büyük taşkınını yaşadıklarını ifade etti. Aslan, "Köprülerin ayakta kalması zor" dedi.

Öte yandan Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı'nın, ziraat odası başkanlarını acil toplantıya çağırdığı, toplantıda bölgenin afet kapsamına alınması konusunun ele alınacağı öğrenildi. Öte yandan Muğla Valiliği, bugünden itibaren bölgede fırtına ve aşırı yağış beklendiğini açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koca-site-yagmurda-kaydi_76482.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!