Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kocaeli Yatırımlarını 2020'ye Göre Yapıyor

Kocaeli'nin nüfusu 2020 yılında yaklaşık 3 milyon olacak diyen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, bu nedenle D-100 İzmit Kent Geçişi Projesi'ni hazırladık. Yaklaşık 50 milyon YTL'ye mal olacak bu projeyi hayata geçirmek en az 3 yılımızı alacak" dedi.

Yeni Şafak Gazetesi
1


ocaeli'nin nüfusu 2020 yılında yaklaşık 3 milyon olacak diyen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, bu nedenle D-100 İzmit Kent Geçişi Projesi'ni hazırladık. Yaklaşık 50 milyon YTL'ye mal olacak bu projeyi hayata geçirmek en az 3 yılımızı alacak" dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Kocaeli'nin nüfusu 2020 yılında yaklaşık 3 milyon olacak. Bu nedenle kentin altyapısının planlanması lazım" dedi. Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, Kocaeli'nin trafik sorununa çözüm amacıyla planlanan D-100 İzmit Kent Geçişi Projesi'nin tanıtım toplantısında, Kocaeli'nin sanayi kenti olması nedeniyle sürekli göç aldığını, bu nedenle sorunlarının her geçen gün katlanarak büyüdüğünü belirtti. Sorunlara köklü çözüm bulmak amacıyla uzman kadrolarla çalışmalarını sürdürdüklerini, kentin en büyük probleminin altyapı eksiklikleri ve çarpık yapılaşma olduğunu bildiren Karaosmanoğlu, şöyle devam etti: "Bir kentin altyapısı, insan vücudundaki damarlara benziyor. Damarlar tıkandığında insan büyük sıkıntılar yaşayıp zor günler geçiriyor. Kentimizde de altyapıdaki eksikliklerden kaynaklanan sıkıntılar yaşıyoruz. En büyük sorunumuz ulaşım. Sorunu çözmek için en az 50 yerden demir yolu geçmek zorundasınız.

Sorumluluk kara yolunun ama bu işin kara yolu, beyaz yolu kalmadı. Bu nedenle D-100 İzmit Kent Geçişi Projesi'ni hazırladık. Yaklaşık 50 milyon YTL'ye mal olacak bu projeyi hayata geçirmek en az 3 yılımızı alacak. Ancak biz bunun en kısa sürede bitirilmesi için gece gündüz çalışıyoruz. "

"Uzun Vadeli Planlama Yapılmalı"
İbrahim Karaosmanoğlu, şu anda 1,5 milyon nüfusa sahip olan Kocaeli'nin nüfusunun gelecek yıllarda iki katına çıkacağını bildirdi. Bugüne kadar hep günlük çalışmalarla zaman geçirildiğini ileri süren Karaosmanoğlu, "Bilimsel çalışma yapılmamış. Şu anda yapmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar geleceğimize ışık tutacak, ancak biraz sıkıntı yaşayacağız. Bizden sonra gelecek çocuklarımız bu sıkıntıyı yaşamasın" dedi. En kötü planın bile plansızlıktan iyi olduğunu ifade eden Karaosmanoğlu, şunları kaydetti: "Kocaeli'nin nüfusu 2020 yılında 3 milyon olacak, bu nedenle kentin altyapısının planlanması lazım. Kentin 5, 10, 20, 50 ve hatta 100 yıllık planlarının yapılması lazım. Gelecekte bu yollar bize yetmeyecek, bu nedenle İstanbul ile Kocaeli'nin entegrasyonu için metro yapılması gerekiyor. Raylı sistem mutlaka yapılmalı. "

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Tahir Akman da D-100 İzmit Kent Geçişi Projesi kapsamında Adliye Köprülü Kavşağı Projesi, Cezaevi Köprülü Kavşağı ve Sahil Yolu Bağlantısı Köprülü Kavşağı ile SEKA Girişi Sahil Yolu Köprülü Kavşağı inşaatının hayata geçirileceğini kaydetti.

D 100 İzmit Kent Geçişi Projesi
D-100 İzmit Kent Geçişi Projesi kapsamında yapılacak Adliye Köprülü Kavşağı 21 milyon 31 bin YTL, Cezaevi Köprülü Kavşağı ve Sahil Yolu Bağlantısı Köprülü Kavşağı 4 milyon 795 bin YTL, SEKA Girişi Sahil Yolu Köprülü Kavşağı İnşaatı 4 milyon 745 bin YTL ile SEKA Tünel Tünel Geçişi 20 milyon 391 bin YTL'ye mal olacak. Adliye Köprülü Kavşağı projesinde mevcut kavşağın büyütülmesi ve işlevsel hale getirilmesini için 6 köprü inşa edilecek. İnşaatına geçen yıl başlanan proje Mayıs ayında tamamlanacak. Cezaevi Köprülü Kavşağı ve Sahil Yolu Bağlantısı Köprülü Kavşağı Projesi, Serdar Mahallesi mevkisindeki Kocaeli C Tipi Kapalı Cezaevi karşısındaki köprülü kavşağın yeniden düzenlenmesini ve ilave köprü inşaatını kapsıyor. Çalışmalar kapsamında Sigorta İl Müdürlüğü yönünden yan yoldan gelen araçların direkt D-100'e bağlanabilmeleri için 40 metre uzunluğunda 7 metre genişliğinde alt geçit inşa edilecek.

Araçların köprü üzerinden SEKA'ya ve sahil yoluna ulaşabilmeleri amacıyla mevcut köprünün güneyine 140 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğinde ikinci bir köprü yapılacak. Cezaevinden SEKA arıtma tesisine kadarki mesafede, ayrıca 700 metre uzunluğunda 10 metre genişliğinde 2 şeritli yol yapılacak. SEKA Girişi Sahil Yolu Köprülü Kavşağı inşaatı kapsamında ise eski Sümer Karakolu bölgesinden başlayacak tünel geçiş ve diğer bağlantı yolları sayesinde SEKA Camisi'nin hemen yanından sahil yoluna bağlantı sağlanması amaçlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocaeli-yatirimlarini-2020ye-gore-yapiyor_51399.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • teşekkür ederiz YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!