Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kocaeli Yeni Bir Uydu Sistemi ile Yakından İzlemeye Alınıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama Merkezi ile kentin her türlü çalışmasını uydudan izlemek üzere protokol imzaladı.

Zaman Gazetesi
Kocaeli Yeni Bir Uydu Sistemi ile Yakından İzlemeye Alınıyor

Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama Sistemi" ile doğal afetlerin ne kadar insanı etkilediği belirlenecek, yeraltı kaynakları öğrenilebilecek, denizde kirliliğin ne kadar alanı etkilediği görülebilecek, kentsel planlama ve altyapının takibi gerçekleştirilecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama Merkezi ile kentin her türlü çalışmasını uydudan izlemek üzere protokol imzaladı. Protokol imza töreninde konuşan Başkan Karaosmanoğlu, bu sistemi dünyada uygulayan 3-5 kentten biri olduklarını söyledi. İmar ve kaçak yapılaşma konularında daha önce Kocaeli Uydu Takip Sistemi'ni (KUTAS) hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, alt ve üstyapı çalışmaları, hava kirlilik takibi, afetlerin boyutları, fay hatları, yaşanabilecek afetler sırasında haberleşme gibi konularda kullanmak üzere yeni bir uydu sistemine daha kavuşacak. Sistemin Roma, Londra, Berlin ve Madrid gibi şehirlerde uygulandığı belirtildi.

Protokolün imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İTÜ-UHUZAM Başkanı Prof. Dr. Filiz Sunar, Eşbaşkan Yard. Doç. Dr. Berk Üstündağ ve yöneticiler katıldı. Sistemin yenilikçi yerel yönetim anlayışında mutlaka kurulması gerektiğini belirten Prof. Filiz Sunar, "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, alt ve üstyapı çalışmaları, hava kirlilik takibi, afetlerin boyutları, fay hatları, yaşanabilecek afetler sırasında haberleşme gibi her konuda bu sistemi kullanabilecek. Kent sınırları içinde oluşabilecek her türlü olayı uydudan görüp, anında müdahale edilebilecek. Projemiz Türkiye'de ilk kez uygulanıyor." dedi. Başkan Karaosmanoğlu da "Kentimizde yaşanabilecek her türlü doğa olayını, her türlü hizmet atağını ve her türlü aksiliği düşünerek önlemlerimizi bilim desteği ile alıyoruz. Afetlere anında müdahale edilecek, haberleşme kesilmeyecek, hizmetler uydudan görüntülenebilecek." dedi. Protokol imza töreninde kaçak yapılaşmaya karşı bütün belediye başkanlarını yeniden uyaran Başkan Karaosmanoğlu, 300 bin konutun tek tek belirlendiğini, 44 belediye ve 500 yerleşim biriminde uygulamanın sürdüğünü söyledi. İKONOS uydusu ile fotoğrafların sürekli çekildiğini hatırlatan Karaosmanoğlu, kaçak yapı tespit edilmesi halinde buna izin veren belediye başkanlarının hapis cezası ile cezalandırılacağının unutulmamasını istedi.

Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama Sistemi ile her şeyi gözetlemek mümkün olabilecek. Bu sistem sayesinde uydu üzerinden doğal afetlerin ne kadar bölgeye yayıldığı, ne kadar insanı etkilediği belirlenecek, yeraltı kaynakları öğrenilebilecek, denizde kirliliğin ne kadar alanı etkilediği görülebilecek, doğa ve hava kirliliğinin ne kadar alana yayıldığı fark edilecek, kentsel planlamanın takibi yapılabilecek, acil durumlarda uydu üzerinden haberleşme sağlanabilecek, altyapının takibi gerçekleştirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocaeli-yeni-bir-uydu-sistemi-ile-yakindan-izlemeye-aliniyor_54063.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!