Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kocaoğlu: Agora Yeni Cazibe Merkezi Olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Agora’da kamulaştırılan yerlerdeki yıkım çalışmalarını ve ortaya çıkan yeni kazı alanlarını inceledi. Kocaoğlu, hedeflerinin Agora’yla İkiçeşmelik Caddesi’ni birleştirmek, antik bölgeyi ortaya çıkarmak ve kente yeni cazibe merkezi kazandırmak olduğunu söyledi.

Milliyet EGE
Kocaoğlu: Agora Yeni Cazibe Merkezi Olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Agora’da kamulaştırılan yerlerdeki yıkım çalışmalarını ve ortaya çıkan yeni kazı alanlarını inceledi. Kocaoğlu, hedeflerinin Agora’yla İkiçeşmelik Caddesi’ni birleştirmek, antik bölgeyi ortaya çıkarmak ve kente yeni cazibe merkezi kazandırmak olduğunu söyledi. Kamulaştırmaların sonuna gelindiğini kaydeden Kocaoğlu, “Geriye birkaç bina kaldı. Önümüzdeki günlerde bunları da yıkacağız. Tescilli binalar da var. Yakında onların restorasyon süreci başlayacak” dedi.

Kocaoğlu, bölgedeki tarihi değerlerin ortaya çıkarılması için maliyeti 20-25 milyon lirayı bulan kamulaştırma yaptıklarına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Yeni yerler, tarihi mekanlar birer birer ortaya çıkıyor. Böylece hem Agora’yı İkiçeşmelik’le birleştiriyor hem de dünyanın kent içinde kalmış en büyük agorasını ortaya çıkarıyoruz. Yıllardır yapılan çalışmalar bunlar ama biz bu dönemde kamulaştırmalarla yüzeyi büyüterek büyük bir hız verdiğimize inanıyoruz.”

Önemli ipuçları bulundu

Başkan Kocaoğlu; Konak Meydanı, Anafartalar Caddesi, Kemeraltı, Agora, Roma Antik Tiyatrosu ve Kadifekale aksıyla Konak, Bahri Baba Parkı ve Cici Park’tan yukarıya doğru çıkan aksta yapacakları düzenlemelerle, kent merkezinin bütün eski ve turistik değerlerini insanlığın hizmetine sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Büyükşehir’in kamulaştırmalarıyla hız kazanan Agora kazılarında geçtiğimiz günlerde yeni buluntular ortaya çıkmış, Helenistik ve Roma dönemlerine ait çizimlerle birlikte, kentin günlük yaşamına ilişkin önemli ipuçları verecek Yunanca yazılar da bulunmuştu. Kamulaştırılan alanda ortaya çıkarılan mozaik döşemenin ise İzmir tarihi için büyük önem taşıdığı ifade ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocaoglu-agora-yeni-cazibe-merkezi-olacak_66581.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!