Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Koç'un Demirdöküm'ünü Alan Vaillant Türkiye'yi Üretim Üssü Yapacak

Demirdöküm'ün yüzde 79'unu alan Vaillant, Bozüyük'e bir klima fabrikası kuracak, mevcut radyatör üretimini artıracak ve Almanya'daki termosifon üretimini Türkiye'ye kaydıracak.

Radikal Gazetesiaillant Group'un mayısta başlayan Demirdöküm operasyonu bu ayın başında tamamlandı. Operasyon sonrasında Demirdöküm'ün yüzde 79'u Almanların oldu. Toplam hisselerin yüzde 72.5'i Koç Grubu'ndan, yüzde 5.68'lik bölümü Taylan Holding'den, kalanı da küçük yatırımcıdan satın alındı.

Birleşmeyle oluşan Vaillant Group Türkiye içerisinde Vaillant Isı Sanayi ve Türk Demirdöküm yer alacak ve Demirdöküm hisseleri borsada işlem görmeye devam edecek. Vaillant Group Başkanı Claes Göransson, diğer hissedarlara çağrı için SPK ile yapmakta oldukları çalışmaların yakında tamamlanacağını belirtti.
Bundan böyle Türkiye'nin Vaillant Group'un üretim üssü haline geleceğini söyleyen Vaillant Group Türkiye Başkanı Christoph M. Grosser, "1 Mayıs 2008'den itibaren Bozüyük'te klima üretimine başlıyoruz. Yılda 400 bin adet klima üreteceğiz. Ayrıca Avrupa'nın en büyük panel radyatör üreticisi olmayı planlıyoruz. Bu amaçla şu anda 4.3 milyon metre olan panel radyatör üretimini 5.5 milyon metreye çıkarmak için yatırımlara başladık. Vaillant'a ait Prothern markasıyla panel radyatör üretimi de burada yapılacak.

Bu arada Vaillant'ın Almanya'daki termosifon üretiminin tamamı Türkiye'ye kaydırılacak. Türkiye'de bu konuda ne kadarlık bir yatırım yapılacağı ve üretim miktarı henüz netleşmedi. Ancak Almanya'daki fabrika sökülerek sistem Bozüyük'e kurulacak. Daha Demirdöküm ile yaptığımız anlaşmanın mürekkebi kurumadan yatırımlara başladık" dedi.

Bu arada Vaillant'ın özellikle termosifon üretimini Türkiye'ye kaydırması önemli bir yatırım olarak görülüyor. Çünkü Vaillant tüm dünyada şofbenin mucidi olarak biliniyor. Tüm bu yatırımlar sonucunda 200'den fazla kişinin işe alınacağını belirten Grosser, "Türkiye Vaillant'ın önemli ihracat üslerinden biri haline gelecek. İhracatta kendi markalarımızın yanısıra Demirdöküm'ü ve onun yan markalarını kullanacağız" diye konuştu.

Vaillant Group Türkiye çatısı altında yapılanan Vaillant ve Demirdöküm kuruluşlarının 500 milyon avroyu geçen cirolarının 2015'te 1 milyar avroya ulaşacağını belirten Grosser, "1992'de Türkiye'ye adım attık. 2015 yılına geldiğimizde sıfırdan 1 milyar avro ciroya ulaşmış bir şirket yaratmış olacağız" açıklamasında bulundu.

'Acınızı paylaşıyorum'
Konuşmasına askerlerini PKK terörüne şehit veren Türk insanının acısını paylaştığını söyleyerek başlayan Vaillant Group Başkanı Claes Göransson, Vaillant ve Demirdöküm'ün Türkiye klima pazarında birbirini mükemmel bir şekilde tamamladıklarını söyledi. Demirdöküm'ü ürün şemsiyesi zengin, üretim maliyeti düşük ve kârlı büyüyen bir kuruluş olduğu için aldıklarını söyleyen Göransson, Türkiye'ye 2010'a kadar 40 milyon avrodan fazla yatırım yapacaklarını açıkladı. Pazar liderliğini hedeflediklerini ifade eden Göransson, Türkiye'deki düşük maliyetli üretim imkânı sayesinde ihracatta da büyük bir patlama yapacaklarını belirtti.

Türkiye'nin duvar tipi kombi pazarında, 2010'a kadar dünyanın en yüksek büyüme potansiyeline sahip üçüncü ülkesi haline geleceğine işaret eden Göransson, Demirdöküm'ü uluslararası bir marka haline getireceklerini vurguladı. Şu anda 66 proje üzerinde çalıştıklarını söyleyen Demirdöküm Genel Müdürü Lütfü Kızıltan da Avrupa'ya panel radyatör ihracatına başlayacaklarını ve 2008'de 30 milyon avro ihracat hedeflediklerini anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocun-demirdokumunu-alan-vaillant-turkiyeyi-uretim-ussu-yapacak_57012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!