Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Koç'un Dünürü İzmir'i Karıştırdı

İşadamı Rahmi Koç’un dünürü Herve Giraud’a ait İzmir Buca’daki 200 dönümlük arazinin Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla yapılaşmaya açılması kentte ortalığı karıştırdı. Giraud Ailesi’ne "kamu yararına aykırı" olarak yapılaşma izni verildiğini öne süren CHP’li Meclis üyeleri Mehmet Gültekin ve Ertuğrul Aksoy'dan, daha önceki planlarda hara

Habertürk
Koç'un Dünürü İzmir'i Karıştırdı

İşadamı Rahmi Koç’un dünürü Herve Giraud’a ait İzmir Buca’daki 200 dönümlük arazinin Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla yapılaşmaya açılması kentte ortalığı karıştırdı. Giraud Ailesi’ne "kamu yararına aykırı" olarak yapılaşma izni verildiğini öne süren CHP’li Meclis üyeleri Mehmet Gültekin ve Ertuğrul Aksoy'dan, daha önceki planlarda hara olarak gösterilen arazinin konut alanı yapılmasıyla arsa değerinin 4 kat artıp 400 milyon YTL’ye çıktığını iddia etti. Bir süre önce Giraud Ailesi’nin kendilerine ait İzmir Basma Sanayi iflas bayrağını çektikten sonra sıkıntılar yaşadığı haberleri basında yer almıştı.

AKP ve CHP destekledi

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un eşi Caroline Koç’un ailesi Giraud’lara ait Buca Hipodrom yakınlarında 200 dönümlük arsanın imar planı geçtiğimiz hafta yapılan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde değiştirildi. 1995 yılında Buca Belediyesi tarafından "Doğal Karakteri Korunacak Alan" olarak belirlenen ve hara olarak kayıtlara geçen arsa, iki yıl önce hazırlanan Nazım Plan’da da aynı şekilde değerlendirildi. Ancak Giraud Ailesi’nin itirazı üzerine 1/25 binlik nazım planda değişiklik yapıldı ve söz konusu arazinin "konut alanı" olarak düzenlenmesi kararlaştırıldı. Geçtiğimiz hafta İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, arazinin "Orta Yoğunluklu Konut Alanı"na çevrilmesini öngören 1/5 binlik alt ölçekli planı oyladı. AKP, CHP ve DP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilen plan uyarınca yapılaşma izni bulunmayan arazi üzerinde yapılaşmanın yolu açıldı.

Aile zor durumda

Giraud Ailesi, Fransa'nın Nice kentinden İzmir'e 1472 yılında geldi. Griaudlar 19. yüzyılda İzmirli Whitalli Ailesi'nin firmalarında çalıştı. 20. yüzyılın başından itibaren tekstil sektöründe çalışmaya ve yatırımlara başlayan Giraudlar, İzmir Pamuk Mensucat, İzmir Basma gibi dev sanayi kuruluşlarını kurdu. Rahmi Koç'un dünürü olan işadamı Herve Giraud, dünya tekstil sektörünün önemli kuruluşlarında üst düzey yöneticilik yaptı. Herve Giraud, 1996-1998 yılları arasında Milletlerarası Tekstil Sanayicileri Federasyonu'nun Başkanlığı'nı da yürüttü. Bir süre önce İzmir Basma Sanayi'nin de iflasının mahkemece kabul edilmesiyle aile, tekstil sektöründen tamamen çekilmiş oldu.

Son söz Buca Belediyesi'nin

Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy ise Giraud Ailesi’nin 1995 yılında kendilerinin yaptığı imar düzenlemesi sırasında arazinin doğal yapısının korunması isteğinde bulunduğunu, kendilerinin de o dönemde bunu kabul ettiğini söyledi. Şeboy, şöyle konuştu: "Nazım Plan hazırlanırken burası yine Hara olarak kaydedildi. Ancak aile, sonra araziyi daha farklı değerlendirmek için Nazım Plan’a itirazda bulundu. Nazım Plan’da bu bölge konut alanı olarak değiştirildi. Büyükşehir 1/5 binlik planı onayladı. Şimdi biz sadece uygulama planını görüşebiliriz. Şu anda da bununla ilgili bir şey söyleyemem. Çünkü inşaat yoğunluğunu ne verdiler, sosyal donatı alanlarına uyuluyor mu, imar yasasına aykırılık var mı, ona bakacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocun-dunuru-izmiri-karistirdi_65329.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!