Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Komşularla Gerginlik 12,5 Milyar Dolara Patladı

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, jeopolitik gerginlik nedeniyle Türk müteahhitlerinin komşu ve çevre ülkelerden aldığı yıllık proje tutarının 25 milyar dolardan yarı yarıya azalarak 12.5 milyar dolara düştüğünü açıkladı.

yapi.com.tr
Komşularla Gerginlik 12,5 Milyar Dolara Patladı

Sözcü Gazetesi'nden Erdoğan Süzer'in haberine göre, TMB'nin 32'nci olağan genel kurulu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla Ankara'da yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Başkan Yenigün, referandum öncesi yaşanan belirsizliklerin yatırımcılar için stres kaynağı olduğunu söyledi. Türkiye'nin Rusya, Suriye, Irak ve Mısır gibi komşu ve çevre ülkelerle yaşadığı gerginliklere üstü kapalı işaret eden Başkan Mithat Yenigün, jeopolitik gerginlik nedeniyle Türk müteahhitlerinin yurt dışında aldığı yıllık proje tutarının 25 milyar dolardan 12.5 milyar dolar seviyesine gerilediğini açıkladı.

Suriye'yi inşa edeceksiniz

Yenigün, komşu ülkelerde ortaya çıkan olumsuz şartlar nedeniyle müteahhitlerin Afrika ülkelerine yöneldiğini, ancak buradan iş alabilmeleri için hükümetin müteahhitleri kredi ve fonlarla desteklemesi gerektiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, Başkan Yenigün'ün iş kaybına uğradıklarına ilişkin eleştirisine yanıt verirken, “Kötümser olmaya gerek yok. Rusya ile diyalog içindeyiz. Görüşmemizde bütün sınırlamaları kaldırmalarını isteyeceğiz” dedi.

Terör ve savaşın yaşandığı ülkelerde de sıkıntıların ömür boyu sürmeyeceğini ifade eden Şimşek, “Belki birkaç yıl sonra Irak, Suriye, Libya, Yemen nasıl inşa edilecek onu konuşuyor olacağız. Öyle iş olacak ki, belki de bir çoğuna yetişemez hale geleceksiniz” diye konuştu. Şimşek, halen Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın üye olduğu BRICS ülkeleri grubuna Türkiye'yi de üye yapmayı düşündüklerini, bu sayede bu ülkelerdeki yatırımlardan Türk müteahhitlerinin de pay alabileceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/komsularla-gerginlik-12-5-milyar-dolara-patladi_158314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!