Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Komünizmin Oteli Kaldı Yadigâr

Berlin'de yeni açılan Ostel adlı otel, zamanı komünizmin hâkim olduğu 1989 yılında donduruyor, misafirlere 'ostalji' yaşatıyor.

Radikal Gazetesibr/>

Berlin'in yeni oteli Ostel'in resepsiyon masasının arkasında Moskova, Havana, Berlin ve Pekin'deki zamanı gösteren duvar saatleri var. Bu otelde, zaman 1989'da, komünizmin bu dört başkentte etkili olduğu dönemde durmuş gibi.

Ostel müşterilerine Demokratik Almanya Cumhuriyeti nostaljisi sunuyor. Otelde şilte, nevresim, küvet ve tuvaletler dışındaki mobilya ve eşyalar eski Doğu Almanya döneminden kalma. Duvarlarda komünist lider portreleri asılı. Gecesi 12 dolar (yaklaşık 16 YTL) olan otelin müşterileri, 'Hoşçakal Lenin'deki gibi bir deneyim yaşıyor. Film, Berlin Duvarı'nın yıkılmasından önce komaya giren annesinin ölmesini engellemek için ona gerçeği söylemeyen ve hâlâ komünist rejimde yaşıyormuş gibi davranan bir gencin öyküsünü anlatıyordu.Eşyaların çoğu orijinal
Ostel isimli otel, 'ostalji' olarak bilinen bir fenomeni temsil ediyor. 'Ostalji', eski Doğu Almanya'ya duyulan özlem anlamına geliyor. Komünist döneme ait bir binada yer alan otelin sahipleri Daniel Helbig ve Guido Sang, eşyaları bitpazarı, arkadaşlar, aileleri ve eBay'den alarak o günleri aynen yaşatmaya çalışıyorlar. Her odanın farklı bir teması var. Geceliği 50 dolar (yaklaşık 65 YTL) olan bazı odalar, tipik Doğu Almanya apartmanlarına benziyor. Kimileriyse gençlik partisi organizasyonu olan Özgür Alman Gençliği'nin düzenlediği yaz kamplarının odalarını andırıyor.
Doğu Almanya'da büyüyen ve komünist rejime tanık olan Helbig, "Demokrat Almanya Cumhuriyeti'nin kültürünü biraz da olsa korumayı amaçlıyoruz, fakat Doğu Almanya rejimini özlemiyoruz" diyor. Helbig ve Sand, şimdilerde bu otel projesini biraz daha genişleterek, Doğu Almanya tarzı apartlar oluşturmayı planlıyor.'Topluluk hissi yaratıyoruz'
Çocukluğu komünizm rejimi altında Doğu Berlin'de geçen 25 yaşındaki Ostel çalışanı Liliana Lehmann, "Burada topluluk hissi yaratmaya çalışıyoruz. Bugünün kapitalist düzeninden farklı bir durum bu" diyor. Nostalji dalgası Doğu Almanyalıları fena sarmış durumda. Bölgedeki Rostock şehrinden bir misafir de konuk defterine şöyle yazarak duygularını anlatıyor: "Harika bir yer ve geçmişten pek çok anı..."

http://www.yapi.com.tr/haberler/komunizmin-oteli-kaldi-yadigar_55203.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!