Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kömüre değil Isı Yalıtımına Yatırım Yapılsın

Ülkemizin sıcak gündem maddelerinden biri olan kömür tüketiminde yaşanan artışın beraberinde getirdiği hava kirliliği son günlerde sıkça tartışılırken, XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği de tartışmalara katıldı. Isı yalıtımının ekolojik ve ekonomik boyutlarına dikkat çeken dernek, yeni binalar kadar mevcut yalıtımsız binalara da yalıtım

yapi.com.tr
1 Kömüre değil Isı Yalıtımına Yatırım Yapılsın

Ülkemizin sıcak gündem maddelerinden biri olan kömür tüketiminde yaşanan artışın beraberinde getirdiği hava kirliliği son günlerde sıkça tartışılırken, XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği de tartışmalara katıldı. Isı yalıtımının ekolojik ve ekonomik boyutlarına dikkat çeken dernek, yeni binalar kadar mevcut yalıtımsız binalara da yalıtım uygulanması gerektiğini belirtti. Türkiye’de bulunan 17 milyon konutun yüzde 90’ı yalıtımsız olduğu için çevre her geçen gün daha hızlı kirleniyor. Küresel ısınmayla mücadele için alınması gereken önlemlerin başında gelen ısı yalıtımıyla, fosil yakıt tüketiminden kaynaklanan sera gazı salımı yarı yarıya azalıyor. Ayrıca tüm binaların yalıtımlı hale gelmesiyle Türkiye, 7.5 milyar dolar kazanabiliyor. 

Kömür gibi fosil yakıtların neden olduğu çevre kirliliğine karşılık doğal gazın tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, yüksek enerji maliyetleri nedeniyle doğal gaz kullanımında ekonomik yöntemlerin önemli olduğunun da altını çizdi. Ekonomik ısınmanın tek yolunun ise ısı yalıtımından geçtiğini ifade eden Ulu, ısı yalıtımıyla faturalarda en az yüzde 50 tasarruf sağlandığını vurguladı. Türkiye’nin toplam ithalatının yaklaşık 5’te birinin enerji ithalatına ayrıldığını hatırlatan Ulu, hızla tükenen enerji kaynakları ve aynı hızla kirlenen çevre için de ısı yalıtımı uygulamalarına acilen ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti. 

Kubilay UluÖzel sektöre ve sivil toplum kuruluşlarına devletle işbirliği içinde, mevcut yalıtımsız binaların yalıtılmasına yönelik sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeleri için çağrıda bulunan Ulu, bu tarz projelerin vatandaşlar, ülke ekonomisi ve çevre için çok etkili olacağını söyledi. Türkiye’deki 17 milyon konutun sadece yüzde 10’unun yalıtımlı olduğu gerçeğine dikkat çeken Ulu, bu nedenle ısınmak için bizden çok daha soğuk olan Almanya’nın bile 10 katı kadar enerji tükettiğimizi ve dolayısıyla çevreyi Almanya’dan 10 kat daha hızlı kirlettiğimizi bildirdi.

Çevreye ve bütçeye katkılarına karşılık ısı yalıtımının maliyeti, inşaat aşamasında bina maliyetinin sadece yüzde 3’ü ila 5’i gibi küçük bir miktar… Mevcut binalarda ise mantolama uygulamalarının metrekarede ortalama 40 YTL maliyeti oluyor. Yalıtıma yapılan yatırım birkaç yıl içinde kendini amorti ediyor ve bina ömrü boyunca her ay doğal gaz ve elektrik faturalarında ortalama yüzde 50–60 oranında tasarruf imkânı yaratıyor.

Isı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’ne ulaşmanız yeterli.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/komure-degil-isi-yalitimina-yatirim-yapilsin_65438.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • XPS gibi kökten yanlış bir yalıtım malzemesini bütün ülkeye benimsetmek yetmemiş gibi bir de kamuoyu mu yaratmaya çalışıyorlar? Örnek verdiği Almanya'da kim dış cephede XPS kullanmış şimdiye kadar? "Dünyada sadece Türkiye'de" görebileceğiniz saçmalıklara ikincisi eklendi. Birincisi "kombi". İkincisi de XPS cephe yalıtımı oldu. Elleriniz dert görmesin. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!