Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Koniçiva Sevgilim, Evine Hoşgeldin!

Koniçiva Sevgilim, Evine Hoşgeldin!

Sabah EMLAK/Timur SIRT
Koniçiva Sevgilim, Evine Hoşgeldin!

b>Japonya'da Panasonic'in hem 'çevreye duyarlı' hem de 'evrensel tasarımlı' evini gezdik. Fazla söze gerek yok, bence "evdeki huzur, mutluluk budur". Panasonic'in çevreye duyarlı, her detayıyla kolay kullanılan tasarımdaki evine sahip olduktan sonra size ruh eşinizi bulmak kalıyor.

Sahibi kadar akıllı pek çok evi gezdik; Intel, Microsoft, Philips... Hepsi bize daha çok teknoloji satmaya çalıştı. Ancak Japonya'da Panasonic, ürünlerinde uyguladığı çevreye duyarlılık (ECO) ve evrensel tasarım (Universel Design) ilkelerine dayanarak, yakın geleceğin yeni yaşam tarzında, evde rahatlık ve kolaylık sağlayan çözümler sunuyor. Yani teknolojisini satarken insanların ihtiyaç ve duyarlılıklarını da göz önüne alıyor.

EU Ev'i gezerken bize eşlik eden Japon güzeli Asuka da (Adını yanlış anlamış olabilirim) Uzakdoğu konukseverliği içinde gönlümüzü fethediyor. Evin girişinde biyolojik tanıma teknolojisi harekete geçiyor. Güzel Japon kızımızın gözündeki parıltı sadece bizi etkilemiyor, evin güvenlik sisteminin anahtarı gibi kapıyı da açıyor. İnsanın içinden "Evdeki huzur, mutluluk budur" demek geçiyor. Bir giriş bölümü içeren bu sistem, anahtarsız güvenlik olanağı ve davetsiz misafirleri reddeden ses ve ışık ekipmanları sunuyor. Yüksek duyarlılık sahibi ve sade güvenlik sistemi, iris taraması yaparak ev sahiplerini tanımlayabiliyor. Piezoelektrik kablolu sensörler RFID kart sahibi aile üyelerini tanıyarak kapıları otomatik olarak açıyor ve kilitliyor.

Ucuz ve temiz enerji
Hemen girişteki kule hem rüzgar hem de güneş panellerini üzerinde taşıyor. Kimseye bağımlı olmadan çevreyi de kirletmeden uzun yıllar sıcak yuvanızda yaşamanız için tasarlanmış. Panasonic ECO&UD House'da (EU Ev), ev içinde enerjiyi yaratma, saklama ve yönetme temeline dayanan, sıfır emisyonlu yakıt hücreli (fuel cell) kojenerasyon sistemi sunuluyor. Bu sayede, enerji tüketimi ve karbondioksit emisyonu büyük ölçüde azalıyor.

Aman çocuk düşmesin!
Tıpkı Türk geleneklerinde olduğu gibi evin girişinde ayakkabıları çıkarıyoruz. Tüm köşeler yuvarlak; çocuğunuz evde bulunan robot eşekten düşerse hiçbir şey olmuyor. Banyodaki suyun sıcaklığını veya küvete düşen ışığın rengini önceden ayarlayabiliyorsunuz. Evin içindeki banyo sistemi temizliğin yanı sıra enerji de veriyor. Panasonic'in çevreye duyarlı tasarımının yansımaları banyoda da görülüyor. Banyo, temizlik ve tazelenme hissinin yanında enerji tasarrufu da sunuyor.

Evin bilgi havuzu plazmada
EU Ev'de mutfak yemek pişirilen alan olmanın dışına çıkarılarak, iletişim merkezi konumuna getirilmiş. Hane halkı için evin kalbi olarak konumlandırılan mutfak, çevrenin ve evrensel tasarımın sağladığı rahatlığı da temsil ediyor. İhtiyaçlar doğrultusunda kullanım rahatlığı sunan mutfağın tasarımı sayesinde, kötü koku ve bakteri oluşumu en alt seviyeye indiriliyor. Her zaman kullanıma hazır ağ sistemi, evde kullanılan bütün eşya ve uygulamaları birbirine bağlıyor. Yeni nesil plazma televizyonlar, geleneksel eğlence aleti olmanın ötesinde, bilgi kaynağı görevini de üstleniyorlar. Televizyon ekranından güvenlik sensörlerinin açık olup olmadığı veya kapının kilitlenip kilitlenmediği gibi ev ekipmanları ve uygulamaları kontrol edilebiliyor.

Bermek: Bu evleri Türkiye' ye getireceğiz
Tekofaks Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bermek, EU Evleri Türkiye'ye getirmeyi arzuladıklarını söyledi. Bermek çevreyi koruyan, akıllı ve tasarruf eden teknolojilerle donatılan evlere Türkiye'de de ihtiyaç olduğunu belirtti. Bermek, Avrupa Birliği'ne hazırlanan ülkelerin çevre koruyan ve kirletmeyen teknolojilere şimdiden uyum sağlamak gerektiğini söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/koniciva-sevgilim-evine-hosgeldin_45931.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!