Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konur’da Ölüm 10 cm Altta

Çankaya Belediyesi’nin yenileme çalışması yürüttüğü Konur ve Karanfil Sokak’ta BEDAŞ’ın elektrik kablolarını hayati tehlike yaratacak şekilde bordür taşlarının altına döşediği ortaya çıktı. Başkan Bülent Tanık, manzarayı görünce küplere bindi.

Hürriyet Ankara
Konur’da Ölüm 10 cm Altta

Çankaya Belediyesi’nin Konur ve Karanfil Sokak’ta yaklaşık bir aydır yürüttüğü yenileme çalışmalarında, belediye yönetimini şoke eden bir gelişme yaşandı. BEDAŞ’ın yeraltından geçen yüksek gerilim hatlarını bordür taşının hemen altına döşediğini farkeden belediye yönetimi hemen her üç metrede bir kablolara yapılan yamaları da görünce harekete geçti.

Ortaya çıkan bu gerçek üzerine Ankara Hürriyet’e açıklamalarda bulunan Tanık, Konur ve Karanfil sokakların alt yapısıyla çok ciddi uğraştıklarını belirterek, şunları söyledi:

Düzgün alt yapı

“Zaman zaman uzlaşarak, zaman zaman sineye çekerek, zaman zaman biz üstlenerek projenin yetişmesi için gayret gösterdik. Gelinen nokta çok kötü değil ama şunu söyleyeyim. Bizim yaptığımız ve çok uzun yıllar dayanacağına inandığımız üst yapı yapılanmasını bozacak şekilde eksik ve yamalı bohça bir alt yapı aktarımı işi yerine düzgün bir alt yapı yapılması doğru olur. Bu büyükşehirin denetlediği bütün alt yapı birimlerinin BEDAŞ da dahil olmak üzere, uyması gereken bir durum. Daha şimdiden yaptıkları bazı yerleri tekrar elden geçirmek zorunda kaldık.

Şimdiden uyarıyoruz

Orada iyi bir şey yapmak için BEDAŞ’ın da gereğini yapması, yamalı bohça bir alt yapı bırakıp sonra her gün orayı kazacak şekilde biz işi bitirdikten sonra girmesine karşı şimdiden uyarıyoruz. Bunun müsebbibi biz değiliz, çok ciddi sorun çıkabilir. Alt yapısını vaktinde düzgün yapmak üzere AYKOME diye bir birim var. Burayla yazıştık mutabakat sağladık ve girdik. İlgili birimler birazcık üzerlerine düşecek şekilde kalıcı malzemeyle işi yapsınlar. Kablo yapıyorsun üç metre içinde her yeri birbirine dolanmış, sokak uzunluğu bile tümünü değiştirsen bir şey olmayacak bir yerde yamalı bohça yapmaya dönük bir tercihte bulunuyorlar. Her gün vatandaş bize ne zaman toz kalkacak diye soruyor. İyi alt yapı yapılmasını öngördüğümüzden katlanıyoruz. Bunun gereğinin yapılması talebimizdir. Teknik riskleri ortadan kaldıracak şekilde hızla fenni şartlara uygun olarak yapılmasını talep ediyoruz.”

En az 80 cm olmalı

Enerji Bakanlığı’nın yayınladığı Elektrik Dağıtım Tesisleri Genel Teknik Şartnamesi’ne göre, yeraltına döşenen 10-35 kV’luk kablolar için en az 80 santimetre derinliğinde ve 40 santimetre genişliğinde kanal kazılması gerekiyor. Kazılan kanalın en altına beş santimetrelik kum döşenmesi ve kabloların bunun üzerine konulması da olmazsa olmaz şartlardan. Şartnameye göre, daha sonra kablonun üzerine yine beş santimetre kum, altı santimetrelik tuğla, emniyet şeridi ve 60 santimetre yüksekliğinde sıkıştırılmış kumun üst üste konulması gerekiyor.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/konurda-olum-10-cm-altta_82304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!