Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Cambazına Ceza

Konut kredilerinde % 25'lik peşinatı tüketici kredisi olarak kullandıran bankalara ceza geliyor. Yönetmeliğe aykırı davranan bankalara para cezası ve kredi sınırlaması uygulanacak.

Sabah Gazetesi
Konut Cambazına Ceza

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) konut kredilerinde cambazlık yapan bankaları mercek altına aldı. Bankalar tek tek inceleniyor. Konut kredilerinde yüzde 75'i kredi yüzde 25'i peşinat alması gereken ancak peşinat bölümünü de tüketiciye kredi olarak kullandıran bankalar tespit edildi. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin özel bir ekip oluşturdu. Ekip 15 gün içinde raporunu hazırlayacak. Rapor kurula gelecek. Kurul önlemleri masaya yatıracak BDDK'nın konut kredisinde yönetmeliğe aykırı hareket eden bankalara ceza keseceği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, BDDK konut kredilerinde yüzde 25'lik peşinatı tüketici kredisi olarak kullandırana kredi sınırlaması getirilmesi de planlanıyor. 20 Mayıs 2011 itibariyle bankacılık sistemi kredileri, Aralık 2010 sonuna göre yüzde 11.1 oranında artarak 584 milyar liraya ulaştı. Yılbaşından bu yana geçen 140 günde toplam 58 milyar lira kredi verildi. Bu dönemde konut kredilerinin toplam tutarı 7.3 milyar lira oldu. Konut kredilerinin 2.7 milyar lirası 3 kamu bankası tarafından kullandırıldı.

Bilgin sinyalini verdi

TBB'nin Genel Kurulu'nda konuşan Bilgin, ücret ve komisyon, bireysel ve konut kredileri konusunda uç örnekler ve pazar payı kaygısıyla hareket eden bankalara "Gerekirse banka bazında tedbir alırız" diye uyardı

Aralık'ta kurul kararı alındı

BDDK'nın konut kredilerini düzenlemeye ilişkin kararı geçen yıl aralıkta yayınlanmıştı. Bankaların vereceği konut edinme amaçlı kredilerde, kredi tutarının söz konusu gayrimenkul değerinin yüzde 75'ini aşmaması kararı alınmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-cambazina-ceza_87649.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!